Szykują się duże zmiany w emeryturach. Którzy seniorzy zyskają najwięcej?

Wg zapowiedzi, seniorzy będą mogli liczyć na dwie waloryzacje rent i emerytur. Największymi beneficjentami takiej reformy mają być osoby otrzymujące swoje świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ubezpieczeni w KRUS najbardziej zyskają na reformie waloryzacji rent i emerytur?
Ubezpieczeni w KRUS najbardziej zyskają na reformie waloryzacji rent i emerytur?123RF/PICSEL

Będą zmiany w waloryzacji rent i emerytur?

Zgodnie z zapewnieniami polityków renty i emerytury mają wzrosnąć dwa razy w roku pod warunkiem, że inflacja od stycznia do czerwca będzie wyższa niż 5 proc. Wówczas większe emerytury i renty otrzymałyby osoby pobierające świadczenia z ZUS i KRUS.

Kiedy podwyżki rent i emerytur w 2024 roku?

Pierwsza waloryzacja świadczeń odbędzie się 1 marca 2024 r. i jak wynika obecnych z szacunków ekspertów, wyniesie ona 12,3 proc. Trzeba jednak pamiętać, że podwyżki świadczeń dla seniorów ubezpieczonych w KRUS oblicza się na nieco innych zasadach niż w przypadku osób pobierających emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na czym polega ta różnica?

Niewykluczone, że w 2024 r. renty i emerytury zostaną dwukrotnie zwaloryzowane
Niewykluczone, że w 2024 r. renty i emerytury zostaną dwukrotnie zwaloryzowane123RF/PICSEL

Emeryturę KRUS mogą pobierać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Ponadto, jak czytamy na łamach serwisu Biznes.Interia.pl - "W odróżnieniu od ubezpieczonych w ZUS, rolnicy i ich rodziny samodzielnie opłacają swoje ubezpieczenie. W składce, która ich obowiązuje, zawarte jest nie tylko ubezpieczenie emerytalne i rentowe, ale także ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie".

Kto najwięcej zyska na waloryzacji?

Dlaczego akurat seniorzy ubezpieczeni w KRUS zyskaliby najwięcej na waloryzacji? Otóż emerytury rolnicze są naliczane indywidualnie dla każdego rolnika i zależą od tzw. emerytury podstawowej, której kwota została podwyższona do 90 proc. najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Waloryzacja podniesie minimalną emeryturę, więc i wyliczana od niej podstawowa będzie odpowiednio wyższa. Obecnie emerytura podstawowa w KRUS to 1 tys. 429 zł 60 gr brutto, a od 1 marca 2024 r. może wzrosnąć do 1 tys. 605 zł 44 gr.

Od 1 marca 2023 wysokość podstawowej emerytury rolniczej uległa waloryzacji. Jej kwota została podwyższona do 90 proc. najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS
Od 1 marca 2023 wysokość podstawowej emerytury rolniczej uległa waloryzacji. Jej kwota została podwyższona do 90 proc. najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS123RF/PICSEL

Zatem seniorzy ubezpieczeni w KRUS mogą liczyć na co najmniej 184 zł na rękę więcej.

Niewykluczone, że druga waloryzacja nastąpiłaby na przełomie września i października przyszłego roku.

Na jakich warunkach dostaje się emeryturę w KRUS?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu pod kilkoma warunkami. Po pierwsze świadczenie z KRUS trafi do osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Ten, jak wiadomo, dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Ile lat trzeba mieć w KRUS, żeby dostać emeryturę? Tu ustawodawca przyjął zasadę, że emerytura rolnicza przyznawana jest w sytuacji, kiedy rolnik podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

Okres 25 lat obowiązuje dzięki nowelizacji przepisów z dnia 1 października 2017 r. Ta sprawiła, że należy przez 25 lat podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu licząc od 1991 roku. Ile lat trzeba płacić KRUS, aby dostać emeryturę? Jeżeli rolnik zakończył działalność przed 31 grudnia 2017, może ubiegać się o emeryturę po 30 latach płacenia KRUS.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas