Reklama

Ta roślina nie potrzebuje słońca, a i tak prezentuje piękne kwiaty. Prawdziwy hit ogrodników

Barwinek pospolity to bardzo popularna roślina ogrodowa, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a w dodatku zwraca na siebie uwagę pięknymi, fioletowymi pąkami kwiatowymi. I choć roślina doskonale radzi sobie nawet w mocno ocienionych miejscach, to mimo to warto poznać podstawowe zasady jej uprawy.

Barwinek pospolity - charakterystyka

Barwinek pospolity jest krzewinką, zatem rośliną stosunkowo niską, osiągającą maksymalnie 20 centymetrów. Barwinek pospolity kwitnie nieprzerwanie od kwietnia do sierpnia, a jego kwiaty mogą być koloru niebieskiego lub fioletowego i są pięciopłatkowe. Roślina może być uprawiana w ogródku, ale często spotkamy ją również dziko rosnącą.

Występuje  naturalnie na terenach Europy oraz Azji, szczególnie w lasach liściastych. Barwinek posiada silnie rozgałęzione pędy, które dołem się płożą, z kolei u góry wznoszą. Jego liście mogą być drobne, błyszczące, podłużne, eliptyczne oraz jajowate.

Reklama

Barwinek pospolity - wymagania i uprawa

Roślina doskonale czuje się na stanowisku półcienistym lub cienistym i najlepiej radzi sobie na podłożu żyznym i próchniczym, dobrze reagując na uniwersalne nawozy. Barwinek pospolity dobrze rośnie zarówno w kwaśnym, jak i zasadowym podłożu. Jeśli mowa o podlewaniu, to należy zapewnić nawadnianie zwłaszcza podczas długich susz.

Czytaj także: Te rośliny pięknie rosną nawet w cieniu. Banalne w obsłudze!

Barwinek pospolity - właściwości

Barwinek pospolity z uwagi na jego właściwości lecznicze stosowany jest w medycynie naturalnej. Zawiera m.in. alkaloidy, flawonoidy, garbniki oraz winkaminę. Roślina stosowana jest m.in. w łagodzeniu stanów zapalnych oraz podczas gojenia ran i oparzeń.

Ponadto barwinek pospolity stosowany jest na poprawę krążenia oraz podczas uregulowania poziomu cukru we krwi. Barwinek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze.

I choć barwinek pospolity posiada właściwości prozdrowotne, to jednocześnie zaliczany jest do roślin trujących

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | ogród

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy