Tajemniczy znak na drzewach. Zagadka została rozwiązana

Na te tajemnicze symbole można natknąć się w lesie. Pojawiają się na niektórych drzewach i wzbudzają ciekawość. Lasy Państwowe postanowiły wyjaśnić, dlaczego niektóre drzewa zostają oznakowane i pojawia się na nich m.in. litera „E”.

Zaszyfrowane wiadomości na drzewach - co oznaczają?
Zaszyfrowane wiadomości na drzewach - co oznaczają?Albin Marciniak/East NewsEast News

To nie sprawka wandali, ale zaszyfrowane wiadomości. Podczas wędrówek po lesie czasami możemy się natknąć na tajemnicze znaki na drzewach. Co oznaczają?

Co oznacza litera "E" na drzewie w lesie?

Lasy Państwowe w swoim wpisie na Facebooku wyjaśniają, co oznacza namalowana na drzewach tajemnicza litera "E". W ten sposób leśnicy oznaczają drzewa biocenotyczne, czyli m.in.:

  • drzewa dziuplaste,
  • drzewa z gniazdami ptaków, o średnicy gniazd powyżej 25 cm,
  • drzewa o nietypowym pokroju,
  • drzewa z nietypowymi formami morfologicznymi np. szyszek, kory, gałęzi,
  • drzewa wyraźnie wyróżniające się wiekiem lub rozmiarami w stosunku do innych drzew na tym terenie,
  • drzewa żywe i martwe, miejscowo spróchniałe (ze zgnilizną) oraz drzewa z owocnikami grzybów (hubami),
  • drzewa rodzimych gatunków biocenotycznych: naturalnie występujące lub wprowadzone, poprawiające bazę żerową zwierzyny, nektarodajne, urozmaicające krajobraz, takie jak jabłoń, grusza, czereśnia, śliwa ałycza i inne,
  • drzewa będące siedliskiem chronionych gatunków grzybów, roślin i zwierząt,
  • drzewa stanowiące pamiątkę kultury leśnej.

Leśnicy wyjaśniają, że takie drzewa pozostawia się w celu zwiększenia biologicznej różnorodności. Stanowią one siedlisko dla wielu organizmów, które mają wpływ na trwałość lasu. Na powierzchni pozostaną do ich biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

Zaszyfrowane wiadomości na drzewach

Litera "E" nie jest jedynym znakiem, który pojawia się na drzewach. Podczas spacerów możemy trafić również na białe litery JP (jesienne poszukiwania) z numerami, które wskazują granice tzw. partii kontrolnych jesiennych poszukiwań pierwotnych szkodników sosny. Zabieg służy do oceny zagrożenia drzewostanów przez szkodniki.

Drzewa przeznaczone do usunięcia i drzewa zagrażające bezpieczeństwu są oznaczane za pomocą kropki lub ukośnej kreski.

Litera "K", kreska lub "KE" to informacja, że turysta znajduje się na granicy kępy ekologicznej. Chodzi o fragment starodrzewu pozostawionego do naturalnego rozkładu. Tak pozostawiana kępa to też miejsce, w którym schronienie znajdują zwierzęta.

Żółty ciągły pasek o szerokości 10 cm, namalowany wokół pnia oznacza z kolei granicę wyłączonego drzewostanu nasiennego (WDN). Drzewa rosnące na załamaniach granicy oznacza się dodatkowo literą "N". Odstęp między drzewami z opaskami powinien być taki, aby od drzewa oznaczonego, w obu kierunkach były widoczne następne drzewa z opaską. WDN to wytypowany fragment lasu, na którym rosną zdrowe, dorodne drzewa produkujące nasiona bardzo dobrej jakości.

Żółtym przerywanym paskiem  o szerokości 5 cm, który pojawia się na drzewach skrajnych i granicznych, zaznaczane są gospodarcze drzewostany nasienne (GDN). GDN to drzewostan dobrej jakości, dostarczający nasiona do zakładania upraw gospodarczych.

Żółty pasek z czarnym numerem pojawia się na drzewach matecznych. To wytypowane pojedyncze drzewo o najlepszych cechach jakościowych, wyróżniające się m.in. pokrojem korony, wysokością i jakością pnia. Każde takie drzewo ma indywidualny numer, który jest wpisany do Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego BNL.

W pobliżu drzewa matecznego wyznaczane są 4 drzewa porównawcze, oznaczane jasnożółtymi cyframi od 1 do 4. Wybierane są drzewa tego samego gatunku i wieku, ukształtowane prawidłowo, o największej masie, w bliskim otoczeniu drzewa matecznego.

***

Zobacz również:

Niedźwiedź polarny, król zimowej krainy. Lód topi mu się pod nogami© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas