Tajne miasta Rosji: Mieżgorje. Tutaj Putin zaczeka na koniec świata?

Miasta zamknięte, choć ich rodowód sięga głęboko w przeszłość, znane są przede wszystkim z historii ZSRR i Federacji Rosyjskiej. Istnieje ich wciąż wiele i pełnią różną funkcję. Mieżgorje powstało stosunkowo niedawno, a o jego przeznaczeniu snuje się jedynie domysły.

W Mieżgorje ma znajdować się wyjątkowo dobrze zabezpieczony bunkier
W Mieżgorje ma znajdować się wyjątkowo dobrze zabezpieczony bunkierGetty Images123RF/PICSEL

ZATO: Miasta zamknięte nie bez powodu

Akronim ZATO w radzieckiej nomenklaturze oznacza zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija, czyli mówiąc po polsku zamknięta struktura administracyjno-terytorialna. Pod tą oficjalną nazwą kryją się tak zwane miasta zamknięte na terenie współczesnej Rosji.

Historia tych miejsc sięga II wojny światowej, gdy Związek Radziecki rozpoczął proces przenoszenia głównych ośrodków naukowych i przemysłowych na niziny Uralu, gdzie nie były zagrożone nalotami bombowymi niemieckich maszyn. Po 1945 roku Stalin polecił dalszą rozbudowę tych miejsc. Ostatecznie przerodziły się one w tajne miasta. Nie figurowały na żadnych mapach, a  ich teren otoczony był murem. Ich ulice nie miały nazw, a budynki numerów. Bez przepustki nie można było tam wjechać, ani opuścić ich terenów. Nad wszystkim pieczę sprawowali agenci KGB i wojskowi wartownicy.

Rolą ZATO była produkcja broni, opracowywanie nowych jej wzorów, badania nad energią jądrową i technologią lotów w kosmos. Tam właśnie zaprojektowano i zbudowano Sputnika, pociski dalekiego zasięgu i głowice termojądrowe. Dopiero w 1992 prezydent Rosji Borys Jelcyn zdecydował o ich ujawnieniu. Tajne miasta powróciły do swoich historycznych nazw, ich lokalizacja stała się znana. Nie znaczy to jednak, że stały się zwyczajnymi ośrodkami - utrzymano pewien stopień utajnienia ich naukowego i przemysłowego życia. Prawie wszystkie istniejące na terenie Federacji Rosyjskiej podlegają Federalnej Agencji Energii Atomowej lub Ministerstwu Obrony. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Miasto specjalnego przeznaczenia

Jakie tajemnice skrywa Mieżgorje
Jakie tajemnice skrywa MieżgorjeGetty Images123RF/PICSEL

W rosyjskim Baszkortostanie od dawna znajdował się łagier i garnizon wojskowy, wokół których powstawały kolejne budynki, które w niedługim czasie stały się najpierw osadą, a w 1995 miastem - Mieżgorje. Wraz z otrzymaniem praw miejskim, uzyskało ono równocześnie status miasta zamkniętego.

Ewenementem jest to, że jest to jedyne ZATO na terenie Federacji Rosyjskiej o nieustalonej podległości i przeznaczeniu. Nie istnieją też jawne dokumenty, w których zawarto by informację o tym, dlaczego jest to miasto zamknięte i jakie ma przeznaczenie.

W wyniku śledztwa prasowego "New York Timesa" w 1996 roku ujawniono, że prawdopodobnie znajduje się tutaj ogromny “bunkier końca świata" przeznaczony dla najwyższych oficjeli rosyjskich. Miałby mieć on wielkość porównywalną do Waszyngtonu i znajdować się głęboko pod ziemią.

Oficjalnie zdementowano tę informację, a kierownik budowy tego obiektu wyjaśniał, że w okolicy Mieżgorje budowany jest schron do przechowania żywności oraz odzieży dla rezerw państwowych.

Nie tłumaczy to jednak zupełnie, dlaczego cel istnienia miasta jest tak głęboko ukryty.

Zobacz także:

Psi influencerzy. Patrolują okolicę i udzielają się na rzecz zdrowiaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas