Tak robiono pizzę w PRL-u! Przepis jest wykorzystywany do dziś

Pizza przywędrowała do Polski z Włoch w 1975 roku i podawano ją w pierwszej pizzerii w Polsce — w Słupsku w barze mlecznym "Poranek". Jednak przepis na domową pizzę szybko rozszedł się po Polsce i często gościła ona w PRL-u na stołach w wielu domach. Jednak PRL-owska pizza różniła się od tej włoskiej kilkoma składnikami! To zapewniało jej niepowtarzalny smak, który przetrwał do dziś.

Pizza w czasach PRL-u stała się prawdziwym hitem
Pizza w czasach PRL-u stała się prawdziwym hitem 123RF/PICSEL

Z ziemi włoskiej do polskiej. Czyli jak pizza zawitała w Polsce?

Uznaje się, że pizza w Polsce pojawiła się pierwszy raz w 1975 roku, a przepis na placek z wytrawnymi dodatkami przywiózł z biznesowej podróży do Włoch Tadeusz Szołdra, ówczesny dyrektor Zakładu Nowoczesnych Wdrożeń PSS "Społem", a także twórca popularnych w Słupsku restauracji.

Po barze "Poranek" na Pomorzu przepis na pizzę stał się popularny i inne bary oraz restauracje zaczęły serwować włoski przysmak.

Był on jednak nieco zmieniony w swojej recepturze i nie do końca oddawał smak klasycznej, włoskiej pizzy. Wszystko przez ograniczony dostęp do produktów spożywczych w czasach PRL-u. 

Zyskująca na popularności od 1975 roku pizza, zaczęła także gościć na stołach polskich domów. Polki zdobywały przepis na ten włoski placek i modyfikowały go każda na swój sposób.

W efekcie możemy znaleźć całkiem sporo różnych przepisów na pizzę z PRL-u i każdy z nich będzie różnił się od siebie dodatkami czy ilością mąki i drożdży.

Dlatego każda pizza smakowała inaczej w każdym polskim domu, co czyniło ją wyjątkową.

Przepis na pizzę z PRL-u. Smak dzieciństwa

Pizza gości w Polsce od 1975 roku
Pizza gości w Polsce od 1975 roku 123RF/PICSEL

Najczęściej w przepisach na najprostszą pizzę z PRL-u pojawią składniki, które przeważnie były w każdej kuchni pani domu. Przepis można rozgraniczyć na dwie części — na ciasto oraz na dodatki.

Ciasto było podstawą udanej pizzy, a dodatki najczęściej zależały od tego, co akurat było w lodówce.

Przepis na pizzę z PRL-u. Ciasto: 

  • 50 g drożdży
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki cukru
  • 2 jajka
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 0,5 szklanki mleka lub wody

Przepis na pizzę z PRL-u. Dodatki: 

  • 200 g startego, żółtego sera
  • cebula
  • 0,5 kg pieczarek
  • papryka
  • ketchup lub przecier pomidorowy
  • szynka lub kiełbasa
  • sól, pieprz
Pizza w czasach PRL-u była pieczona w blaszkach do pieczenia ciast
Pizza w czasach PRL-u była pieczona w blaszkach do pieczenia ciast 123RF/PICSEL

Drożdże rozdrabniamy w misce i dodajemy 3 łyżeczki cukru. Po wymieszaniu składników, odstawiamy. W tym czasie w drugiej misce mieszamy mąkę i sól. W połączonych składnikach robimy niewielkie wgłębienie i dodajemy drożdże.

Całość mieszamy i odstawiamy na chwilę. W tym czasie na patelni z rozgrzanym olejem podsmażamy kiełbasę pokrojoną w plasterki lub szynkę pokrojoną w paski. Dodajemy cebulę pokrojoną w pióra. Składniki podsmażamy do momentu zarumienienia się cebuli.

Cebulę z szynką lub kiełbasą przekładamy do miski i na tej samej patelni podsmażamy posiekane pieczarki z solą i pieprzem.

Do odstawionego ciasta dodajemy całe jajka, oliwę, mleko i mieszamy. Odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.
W tym czasie blachę do pieczenia smarujemy olejem i przekładamy po wyrośnięciu ciasto, rozciągając je rękami do brzegów i znów odstawiamy na ok. 30 minut.

Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza i na wyrośnięte już finalnie ciasto dodajemy cienką warstwę koncentratu pomidorowego i ścieramy połowę żółtego sera.

Następnie układamy nim podsmażoną kiełbasę z cebulką, pieczarki, surową, pokrojoną w paski paprykę. Na koniec dodajemy drugą połowę startego sera.
Pieczemy przez 30 minut z grzaniem góra-dół.

Domowa pizza rodem z PRL-u cieszy się do dziś popularnością w wielu polskich domach
Domowa pizza rodem z PRL-u cieszy się do dziś popularnością w wielu polskich domach 123RF/PICSEL
Pizza z patelni - jak ją zrobić?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas