Tak rozpoznasz, czy dany produkt został zrobiony z robaków. Ważny jeden symbol
Oprac.: Łukasz Piątek
W ostatnich tygodniach w Polsce rozgorzała dyskusja na temat produkowania żywności na bazie różnych owadów. Motyw „jedzenia robaków” stał się nawet pretekstem do politycznej wojny pomiędzy rządzącymi a opozycją, co jeszcze bardziej spolaryzowało polskie społeczeństwo. Na szczęście istnieje łatwy sposób, by dowiedzieć się, czy produkt spożywczy, po który sięgamy, powstał na przykład na bazie świerszczy.
Unia Europejska, na mocy rozporządzenia 2023/5 z dnia 3 stycznia bieżącego roku, zezwoliła na wprowadzenie do obrotu w krajach członkowskich mąkę ze świerszczy. Mąkę powstałą z owadów Acheta domesticus, czyli nazywanych potocznie świerszczami domowymi, można legalnie stosować na terenie krajów Unii Europejskiej do produkcji m.in. chleba, różnego rodzaju wypieków, makaronów, batoników, napojów, a nawet ciasta do pizzy.
Jak sprawdzić, czy produkt, który kupujesz, zawiera robaki?
I choć spożywanie produktów, do których dodano sproszkowane świerszcze, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie, to nie każdy czuje potrzebę, by z takiego asortymentu korzystać. Producenci takiej żywności mają obowiązek umieszczania informacji na opakowaniu o użyciu mąki ze świerszczy.
Na liście składników mąka ze świerszczy może być oznaczona jako: proszek ze świerszcza domowego, częściowo odtłuszczony proszek ze świerszcza, mąka ze świerszczy, proszek z Acheta domesticus, cricket powder.
Czytaj także: Biała mąka: Jak wpływa na zdrowie?
Nie tylko świerszcze, ale i larwy
Okazuje się, że w do produkcji żywności wykorzystuje się także inne owady, które można sprzedawać w postaci mrożonej, suszonej, sproszkowanej, ale nie mogą być one dodatkiem do innych produktów żywnościowych. Takimi owadami są: mącznik młynarek, owady szarańczy wędrownej, larwy pleśniakowca lśniącego.
Warto wiedzieć: Tych produktów unikaj jak ognia. Wydają się być zdrowe, a tak naprawdę są pożywką dla raka
Czym jest barwnik koszenila?
Koszenila, oznaczana jest na produktach żywnościowych kodem E120 i oznacza naturalny barwnik pochodzenia zwierzęcego. Jest on wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym.
Barwnik pozyskuje się z owadów żyjących na kaktusach - czerwców kaktusowych, a do wytworzenia jednego kilograma koszenili potrzeba aż 155 tysięcy owadów. Na opakowaniach produktów koszenila oznaczona może być także jako kwas karminowy, karmina, ale najczęściej występuje pod wspomnianym kodem E120.
W przemyśle spożywczym E120 jest głównie wykorzystywany do barwienia jogurtów, lodów, deserów, soków, napojów gazowanych, sosów i marynat. Koszenila jest alergenem wziewnym, kontaktowym i pokarmowym, dlatego u niektórych osób może wywoływać niepożądane i ostre reakcje alergiczne, a nawet wstrząs anafilaktyczny.