Takie zachowanie psa oznacza poważne problemy ze zdrowiem. Lepiej idź do weterynarza

Niektóre zachowania kotów i psów mogą wydawać się nielogiczne i zagadkowe, ale zdecydowana większość z nich wpisana jest w ich naturalny kanon i ma swój określony cel. Jedną z takich sytuacji jest lizanie łap przez psa. Czy taka reakcja czworonoga powinna wzbudzić niepokój u jego właściciela?

Łapy psa są szczególnie narażone na różnego rodzaju podrażnienia
Łapy psa są szczególnie narażone na różnego rodzaju podrażnienia123RF/PICSEL

Dlaczego pies liże łapy?

Lizanie łap jest dla psa naturalnym i instynktownym odruchem, a ta czynność pomaga mu w zachowaniu odpowiedniej higieny. Innym powodem może być potrzeba rozładowania negatywnych emocji.

Do lizania łap przez psa może często dochodzić po powrocie ze spaceru, gdyż zwierzę odczuwa wówczas potrzebę oczyszczenia ich z zabrudzeń, a ponadto pies próbuje złagodzić mikrouszkodzenia powstałe podczas przebywania na zewnątrz.

Należy pamiętać, że psie łapy szczególnie narażone są na podrażnienia podczas zimy, gdy rozsypana na chodniku sól może je podrażniać i powodować u psa dyskomfort. Z kolei latem rozgrzany asfalt również negatywnie wpływa na kondycję łap.

Lizanie łap jest u psa naturalnym odruchem
Lizanie łap jest u psa naturalnym odruchem123RF/PICSEL

Kolejnym powodem takiego zachowania mogą być zbyt długie pazury. Gdy pies liże łapy i próbuje wygryzać swoje pazurki, oznacza to, że ich długość jest dla psa problematyczna i niewykluczone, że podczas chodzenia pies odczuwa ból.

Pies, jak każde zwierzę, może mieć różnego rodzaju alergie skórne, które objawiają się pieczeniem i swędzeniem. W wielu przypadkach skóra na łapach może być mocno podrażniona, dlatego nasz pupil liże łapy, by zapewnić sobie ulgę. Pamiętajmy, by w takiej sytuacji dokładnie obejrzeć łapy naszego psa, gdyż alergię łatwo jest pomylić z infekcją bakteryjną lub grzybiczą.

W łapach psa mogą znajdować się ciała obce, na przykład kleszcze
W łapach psa mogą znajdować się ciała obce, na przykład kleszcze123RF/PICSEL

Kiedy lizanie łap powinno zaniepokoić?

Jeśli nasz przyjaciel liże łapy bardzo intensywnie i zdecydowanie częściej niż ma to w zwyczaju, powinniśmy zwrócić uwagę na stan jego łap. Jeśli dostrzeżemy niepokojące zmiany skórne, zaczerwienienia, wbite ciało obce, należy udać się do weterynarza w celu wykonania odpowiedniej diagnostyki.

Naukowcy są pewni. Żyjesz w "błękitnej strefie"? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiemNewseria Lifestyle/informacja prasowa