Tam za rodzinne wakacje zapłacisz mniej niż w Chorwacji

Alternatywę dla kamienistych chorwackich plaż stanowią złociste piaski skąpanej w słońcu, uznawanej za jeden z najbezpieczniejszych krajów europejskich Bułgarii. To idealny kierunek na tanie, rodzinne wakacje, które upłyną pod znakiem relaksu, wielu atrakcji, dobrej kuchni oraz malowniczych pejzaży.

Dzieci pokochają spacery brzegiem morza, który odkrywa jego bogactwa – muszelki i bursztyny
Dzieci pokochają spacery brzegiem morza, który odkrywa jego bogactwa – muszelki i bursztynyTraveligo.plmateriały prasowe

Bułgaria, czyli kolebka cyrylicy, ojczyzna jogurtów, kraj róż i perfum, w którym ludzie żyją dłużej niż inne narody, kusi bogactwem kulturowym, historycznym oraz wieloma propozycjami na atrakcyjnie spędzony czas. Nie bez powodu więc wybrzeże Morza Czarnego z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród rodzin z dziećmi. Każdego roku odwiedza ją ok. 8 milionów turystów. Atutami tego wyboru są m.in. krótki czas przelotu (Polskę od Bułgarii dzielą niecałe dwie godziny lotu), przyjazny klimat i bogata oferta turystyczna.

Bułgaria: przepiękne złociste plaże

Bułgarskie czarnomorskie wybrzeże słynie z szerokich, piaszczystych i czystych plaż. Co istotne, dno morza ma łagodny spadek, co sprawia, że nawet w odległości kilkunastu metrów od brzegu nadal jest płytko. Dzieci pokochają spacery brzegiem morza, który odkrywa jego bogactwa - muszelki i bursztyny. Ponadto w wielu kurortach zadbano o atrakcyjne promenady. Miłych wrażeń dostarczą także morskie kąpiele, gdyż woda jest ciepła i czysta.

Wstęp na wszystkie plaże jest bezpłatny. W większości nadmorskich miejscowości znajdują się na nich parasole kryte trzciną lub słomą pod którymi znajdziemy schronienie przed słonecznymi promieniami. Za to dobrodziejstwo należy jednak zapłacić. Innym rozwiązaniem jest zakup własnego parasola, który znajdziemy praktycznie wszędzie, zarówno u ulicznych sprzedawców, jak i w sklepach. Jego cena zbytnio nie nadwyręży naszego portfela.

Bułgarski klimat jest przyjemny przez cały rok. Określany jest jako śródziemnomorski za sprawą połączenia Bałkanów i Strandża, czyli wybrzeża morskiego z górami. Planując wakacje w sezonie, czyli okresie 15 czerwca - 15 września, mamy gwarancję pięknej pogody. Średnia temperatura powietrza wynosi wówczas 26-27 °C, zaś morskiej wody waha się między 23- 24 °C. Amatorzy gorących dni mogą odwiedzić Bułgarię w okresie 15 lipca-20 sierpnia. Wtedy termometry wskazują nawet 30 °C, zaś woda w Morzu Czarnym kusi temperaturą sięgającą 27°C.

Duży wybór zakwaterowania

Bułgarska infrastruktura hotelowa prężnie się rozwija, stanowiąc coraz bardziej nowoczesną i rozbudowaną propozycję dla turystów. Na terenie kurortów zaczynają być budowane nowe hotele z aquaparkami i basenami. Mamy więc duży wybór między luksusowymi kompleksami z wieloma atrakcjami m.in. dla najmłodszych (animacje, kluby, place zabaw), a także rodzinnymi hotelami i pensjonatami. Wykupując wycieczkę warto skorzystać z pakietu rodzinnego, co w praktyce oznacza, że w niektórych hotelach istnieje możliwość zakwaterowania w jednym apartamencie lub pokoju typu studio dwie osoby dorosłe i troje dzieci. Co także istotne dla rodzin z dziećmi, większość kompleksów znajduje sę w niewielkiej odległości od lotnisk - Warna i Burgas.

Atrakcyjne ceny

Nie bez powodu Bułgaria została nazwana dobrym kierunkiem na atrakcyjne pod względem kosztów, rodzinne wakacje. Mowa zarówno o cenach obowiązujących zarówno w tamtejszych miasteczkach, hotelach, jak i ofercie wycieczek nad Morze Czarne. Te ostatnie dotyczą całych pakietów, czyli przelotu, zakwaterowania, ubezpieczenia, transferu oraz opieki rezydenta.

Moc atrakcji dla całej rodziny

Na ilość klubów, restauracji, wypożyczalni sprzętu wodnego i wielu atrakcji dla całej rodziny tj. wesołe miasteczko, czy park wodny w Złotych Piaskach, nie można narzekać. Co istotne, za skorzystanie z nich zapłacimy o wiele mniej niż np. w Chorwacji.

Uczta dla amatorów kulinarnych wrażeń

Kuchnia bułgarska jest bardzo urozmaicona. Stanowi połączenie bogactwa smaków i aromatów, które dostarczą niemałych wrażeń podniebieniu. Jest uznawana za jedną z najzdrowszych w Europie. Prym w niej wiodą świeże warzywa, owoce oraz zioła, a ponadto ryby i owoce morza.

Bułgarskie potrawy są uznawane za lekkostrawne. Ich głównymi składnikami są duszone warzywa oraz obowiązkowe przy komponowaniu dania głównego sałatki. Nie bez znaczenia dla tej kuchni pozostają także zupy, które przyrządzane są zarówno w wersji ciepłej, jak i zimnej np. tatator.

Zawartość bułgarskich talerzy nie zawiedzie również amatorów aromatycznych mięs z wieprzowiną, cielęciną lub kurczakiem w roli głównej.

W kurortach znajduje się wiele barów i restauracji, co jest szczególnie istotne w przypadku hoteli z samymi śniadaniami. Coraz częściej jednak większość z nich proponuje opcję All Inclusive (śniadanie, obiady, kolacje, nielimitowana ilość napojów alkoholowych i bezalkoholowych, przekąski między posiłkami, lody dla dzieci).

Bułgaria: ciekawa historia skryta w wielu zabytkach

Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów europejskich i zajmuje trzecie miejsce na kontynencie pod względem wartości zabytków archeologicznych. Miejsca, które warto odwiedzić znajdują się w niedalekiej odległości od głównych kurortów - Złotych Piasków i Słonecznego Brzegu. Mowa m.in. o Nessebar, mieście nazywanym perłą Morza Czarnego, a także Dubrownikiem Bułgarii. Stanowi ono rezerwat architektoniczny i archeologiczny, którego zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem naszej wycieczki szlakiem zabytkowych pereł może być położone w północnej części wybrzeża miasto Warna. Najmłodszym zapewne spodoba się wizyta w Parku Nadmorskim z mnóstwem atrakcji, w tym pokazami tresury delfinów lub Muzeum Kukiełek. Ponadto godne zobaczenia są zabytkowe pozostałości kultury bizantyjskiej, rzymskiej, a także tureckiej. Ukłon należy się także w stronę miejscowości Balczik, cieszącą się ogromną popularnością wśród turystów na całym świecie. Ze względu na wapienne skały, na których została wybudowana, okrzyknięto ją Białym Miastem. Słynie z wielu zabytków oraz stromych i wąskich uliczek wzdłuż których rozciągają się budynki pokryte winoroślami.

Bułgarskie zwyczaje, które warto znać

Jak każdy naród, także Bułgarzy mają swoje nawyki i zwyczaje. Ten, który często przysparza wielu problemów turystom jest związany z gestykulacją. Odwrotnie niż w większości krajów kiwanie głową w górę w dół oznacza zaprzeczenie czemuś. Z kolei kręcenie nią na boki - aprobatę. Warto także pamiętać o nieco innych niż u nas przepisach panujących na drodze. Jeśli planujemy wypożyczyć samochód pamiętajmy o tym, że przez cały rok obowiązuje włączenie świateł w ciągu dnia. Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas