Te osoby będą musiały dopłacić podatek za 2022. Jesteś na liście?

Ponad milion Polaków będzie zmuszonych do dopłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 r. Najbardziej zagrożeni taką koniecznością są single, osoby mające kilka źródeł dochodu, pracujący za granicą, rozliczający się w ramach umowy zlecenia oraz członkowie zarządów.

Cieńsze portfele w 2023 r. będzie miało 1,2 miliona Polaków
Cieńsze portfele w 2023 r. będzie miało 1,2 miliona PolakówMarek BazakEast News

Niżesz dopłaty?

Według szacunków Ministerstwa Finansów, w tym roku około 1,2 miliona Polaków musi liczyć się z tym, że będą musieli dopłacić do PIT za 2022 r. Jest to o 800 tysięcy osób mniej niż w ubiegłym roku.

Spadek liczby osób, które będą musiały dopłacić do podatku, jak podaje PAP, zdaniem ministerstwa wynika ze zmian wprowadzonych w lipcu 2022 r. Kiedy to skorygowano założenia Polskiego Ładu 1.0. Jednym z takich udoskonaleń było obniżenie stawki PIT za 2022 r. z 17 do 12 proc. Dzięki temu osoby, które będą musiały dopłacić, zapłacą mniej, niż gdyby obowiązywała poprzednia stawka.

Kto będzie musiał dopłacić?

 • Grupa, którą może dotknąć konieczność dopłat, to przede wszystkim ludzie zarabiający miesięcznie więcej niż 16 tysięcy 300 złotych brutto.

 • Dopłat mogą też nie uniknąć osoby, które mają więcej niż jedno źródło dochodu.

 • Kolejna grupa, którą dotkną dopłaty, to wszyscy ci, którzy do 1 lipca przekroczyli widełki zarobków klasy średniej, to znaczy wypracowali ponad 11 tysięcy 141 zł na miesiąc.

 • Niezbyt dobra wiadomość także dla singli, których dochody przekroczyły pięciokrotność średniego wynagrodzenia. Według prognoz średnia pensja w 2023 r. będzie wynosiła 6 935 zł, co oznacza, że 34 650 zł to górna granica, powyżej której konieczna będzie dopłata. Dla porównania w 2022 r. średnia płaca wynosi 5 922 zł, czyli 29 610 zł.

 • Zleceniobiorcy, członkowie zarządu oraz osoby pracujące za granicą na umowie o pracy.

 • Ostatnią grupą, która może się martwić, są korzystający z tak zwanego rolowania zaliczek, które wycofał Nowy Ład 2.0 Mechanizm ten pozwalał pobierać zaliczki według zasad z 2021 r.

 • Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy© 2022 Associated Press
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas