Te zjawiska będziemy mogli podziwiać na niebie we wrześniu. Zapowiada się wyjątkowy miesiąc

Wrzesień 2024 zapowiada się wyjątkowo dla miłośników astronomii. Po intensywnych zjawiskach astronomicznych w sierpniu, na czele z Perseidami, czeka nas kolejny widowiskowy miesiąc. Zorza polarna, opozycja Saturna, superksiężyc, a także koniunkcje z planetami - wszystko to będziemy mogli podziwiać na niebie już we wrześniu.

Nocne niebo we wrześniu zachwyci nas wspaniałym spektaklem kolorów
Nocne niebo we wrześniu zachwyci nas wspaniałym spektaklem kolorów JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East NewsEast News

Zorza polarna nad Polską? Zobaczymy ją już niedługo

Jak donosi redakcja portalu astronomicznego Urania, we wrześniu znów możemy liczyć na zorze polarne, szczególnie ze względu na trwający maksimum 11-letni cykl aktywności Słońca. Zorza polarna nad Polską bywa widoczna najczęściej w okolicach równonocy wiosennej i jesiennej, co czyni wrzesień idealnym momentem na jej obserwację.

Sierpniowe zorze, które towarzyszyły Perseidom, były dowodem na intensywną aktywność Słońca, a kolejne wybuchy plam słonecznych z pewnością przyniosą nowe widowiska w nadchodzących tygodniach.

Co ciekawe, ostatnie zorze polarne zaskoczyły naukowców swoim nietypowym pomarańczowym kolorem. Chociaż teoretycznie tlen i azot mogą emitować światło w tej barwie, to jednak jest ono zazwyczaj zbyt słabe, aby się wyróżniać na tle dominujących kolorów, czyli zieleni, czerwieni i purpury. Intensywność zorzy pozwoliła jednak na mieszanie się barw, tworząc efekt optycznego złudzenia.

Planety na wrześniowym niebie. Niesamowite zjawisko coraz bliżej

Niebo we wrześniu zachwyci nas nie tylko zorzą polarną. Planety Układu Słonecznego już rozpoczęły swoje widowisko. Na pierwszy plan wysunął się Merkury, który 1 września pojawił się na niebie w towarzystwie sierpa Księżyca. Poranne niebo stało się także sceną dla Jowisza i Marsa, które już wcześniej zachwycały swoim kolorem. Merkury, będący najbliższą planetą Słońca, dołączył do tego widowiska, stając w koniunkcji z Regulusem - jedną z najjaśniejszych gwiazd konstelacji Lwa.

Mimo że to zjawisko już za nami, w najbliższych dniach wciąż będziemy mogli podziwiać niesamowite widoki na niebie.

Już 8 września nad Polską będziemy mogli dostrzec opozycję Saturna. W tym czasie Saturn będzie najlepiej widoczny, świecąc jasnym punktem na tle gwiazdozbioru Wodnika. Dodatkowym urozmaiceniem będzie bliskie spotkanie Saturna z Księżycem, które nastąpi 17 września - dzień przed superksiężycem i częściowym zaćmieniem Srebrnego Globu.

Na wrześniowym niebie oprócz planet będziemy mogli podziwiać superksiężyc
Na wrześniowym niebie oprócz planet będziemy mogli podziwiać superksiężyc123RF/PICSEL

W wrześniu 2024 zachwyci nas superksiężyc. Co to takiego?

Superksiężyc, czyli moment, w którym Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, rozświetli niebo 18 września. W połączeniu z częściowym zaćmieniem będzie to jedno z najbardziej malowniczych zjawisk miesiąca. Co prawda, faza zaćmienia wyniesie jedynie 9%, ale nawet tak niewielkie pociemnienie Księżyca wywoła wyraźny efekt wizualny, szczególnie na tle wrześniowej nocnej scenerii.

Pod koniec miesiąca, 24 września, Księżyc spotka się z Jowiszem i gwiazdą Elnath w konstelacji Byka, a następnie 25 września z Marsem. Kolejnego dnia, 26 września, dołączy do Bliźniąt - Polluksa i Kastora. Wrzesień zakończy się niezwykłym pokazem, gdy stary Księżyc oświetlony światłem popielatym będzie widoczny tuż przed świtem 30 września.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas