Reklama

Ten filmik podzielił internautów. Zobacz, co mówi o tobie ta iluzja optyczna

Złudzenia optyczne to nic innego jak błędna interpretacja widzianego obrazu przez nasz mózg. Nie bez powodu takie zagadki fascynują wielu z nas. Niekiedy to co na nich widzimy, może wiele powiedzieć o tym, jak funkcjonuje nasz mózg.

W mediach społecznościowych pojawił się viralowy filmik ze spacerującym koniem. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie wszyscy widzą na nim to samo. Niektórzy komentujący zapewniają, że pokazany na wideo koń idzie do przodu, inni są przekonani, że do tyłu. Jak jest naprawdę?

Zobacz również: Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Sprawdź to w naszym teście psychologicznym. Odpowiedź może zszokować

Reklama

Viralowa zagadka z koniem. W którą stronę idzie zwierzę?

Zerknijmy na wspomniany film. W którą stronę idzie koń?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Twórca tej iluzji twierdzi, że jeżeli według nas zwierzę porusza się do przodu, dominuje u nas lewa półkula mózgu. Jeśli jednak koń idzie do tyłu — prawa. 

Zobacz również: Japoński test psychologiczny odkryje prawdę o tobie. Odpowiedz na osiem pytań i przekonaj się

Zagadka optyczna ze spacerującym koniem. Co o nas mówi?

Zgodnie ze słynną hipotezą u człowieka dominuje prawa lub lewa półkula mózgu. Jeśli więc myślimy w sposób analityczny i metodyczny, zapewne dominuje u nas lewa półkula mózgu. Natomiast jeżeli mamy tendencję do bycia kreatywnym i artystycznym możemy uważać się za "prawomózgowca". 

Według tej hipotezy lewa półkula mózgu jest połączona z:

  • logiką,
  • sekwencjonowaniem,
  • myśleniem liniowym,
  • matematyką,
  • faktami. 

Powiązana jest ona z:

  • wyobraźnią,
  • intuicją,
  • sztuką,
  • myśleniem holistycznym,
  • sygnałami niewerbalnymi.

Zobacz również: Wybierz jedną twarz. Test osobowości sprzed 80 lat ujawni twoją skrywaną cechę

Dominująca półkula — wiarygodna teoria czy mit psychologiczny?

Tego typu iluzje optyczne należy jednak traktować jako rozrywkę i zabawę. Naukowcy z dziedziny psychologii wielokrotnie obalali teorię dominującej półkuli, nazywając ją jednym z najczęściej rozpowszechnionych mitów psychologicznych. W rzeczywistości nauka nie dostarczyła jeszcze żadnych jednoznacznych badań na poparcie prawdziwości tej hipotezy. 

Oczywiście faktem jest, że człowiek ma dwie półkule mózgu. Są one odmienne zarówno strukturalnie, jak i funkcjonalnie - każda z nich inaczej przetwarza informacje, i specjalizuje się w wykonywaniu innych zadań. Jednakże w teorii tej zastosowano zbyt duże uproszczenie. Przykładowo, według niej to prawa półkula odpowiedzialna jest za emocje. W rzeczywistości obie półkule sprzyjają ich odczuwaniu. Prawa odpowiada za negatywne stany emocjonalne, natomiast lewa sprzyja odczuwaniu pozytywnych emocji. 

Jak możemy przeczytać na stronie Neuropsychologia.org:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zagadka | złudzenie optyczne | mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy