To nie będzie "słodki listopad". Prognozy ostrzegają przed konkretnym zjawiskiem
O ile początek listopada przywita nas wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 15 stopni Celsjusza, o tyle w kolejnych tygodniach nie będzie już tak "słodko". Jak przewidują meteorolodzy nad Polskę nadciągnąć mogą "zgniłe wyże", przynosząc ze sobą wilgotną aurę. Co jeszcze czeka nas w listopadzie?
Według najnowszych prognoz amerykańskiego modelu klimatycznego CFS, listopadową aurę kształtować będą ośrodki niskiego ciśnienia. Okresowo, nad zachodnią i północną Europą pojawiać się będą także wyże, doprowadzając do spływów chłodnego powietrza wprost do Polski. Będą to okresy znacznie dłuższe niż w październiku. Co jeszcze czeka nas w listopadzie?
Wstępna prognoza pogody na listopad. Jaka pogoda na Wszystkich Świętych?
Październik rozpieszczać nas będzie jesienną, przyjemnie ciepłą aurą, ale według wstępnych prognoz, listopad będzie już chłodniejszy i momentami bliżej mu będzie do termicznego przedzimia. Mimo to, jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia miesięczna temperatura w listopadzie kształtować się będzie prawdopodobnie powyżej normy i w pierwszych dniach miesiąca sięgnie nawet 15 stopni Celsjusza!
Ilość opadów również będzie wyższa, ale jednocześnie nie braknie przejaśnień, a nawet całkowicie słonecznych dni.
Eksperci mówią o "zgniłych wyżach"
Pod koniec miesiąca aura zrobi się już bardziej zimowa, a temperatura spadnie poniżej zera. Wciąż będzie jednak w miarę ciepło, choć eksperci zwracają uwagę na możliwość pojawienia się tzw. zgniłych wyżów, które przez wiele dni psuć będą aurę oraz na częste zachmurzenia, mgły i zamglenia. Sporym problemem będzie także jakość powietrza, znacznie gorsza niż w październiku, spowodowana silną inwersją termiczną oraz brakiem wiatru. Ten pojawiać się będzie za to okresowo na Bałtyku, powodując silne sztormy, a nawet przelotne burze.
Fani białej zimy będą więc musieli poczekać na nią aż do grudnia. Zła wiadomość jest taka, że według wstępnych prognoz i ten miesiąc będzie zdecydowanie cieplejszy i bardziej jesienny niż zimowy.