Reklama

Reklama

To niesamowita umiejętność psów. Nie każdy właściciel o tym wie

Mówi się, że pies to najwierniejszy towarzysz człowieka. Psy bez wątpienia są bardzo mądrymi zwierzętami. Ale czy nasze czworonogi potrafią określić, kiedy wrócimy do domu? Okazuje się, że tak. Katarzyna Burda w książce pod tytułem "Psie Story. Historia niezwykłej przyjaźni człowieka z psem", tłumaczy jak psy odliczają czas. Wiedziałeś o tym?

Pies czeka na ciebie pod drzwiami?

Nie od dziś wiadomo,  że psy są bardzo mądrymi zwierzętami. Szybko uczą się rozpoznawać swoje imię i reagować na podstawowe komendy. Nasze czworonogi doskonale wiedzą, kiedy jesteśmy smutni lub źli. Szybko analizują naszą mimikę i przewidują nasze ruchy. Jak się okazuje, psy umieją również przewidzieć, kiedy ich właściciel wróci do domu.

Psy odliczają upływający czas. Robią to przy pomocy węchu

Jak to możliwe? Na początku należy zaznaczyć, że psy są niezwykle czujne. Doskonale zapamiętują  odgłosy i potrafią dopasowywać je do konkretnych sytuacji. Jeśli w ciągu dnia jakieś czynności wykonujemy o tych samych godzinach,  pies z pewnością to zauważy.

Reklama

Jeśli mamy stały plan dnia - wychodzimy do pracy i wracamy z niej mniej więcej o tych samych godzinach - pies nauczy się naszych zachowań. Załóżmy, że zawsze około dziesięciu minut przed naszym powrotem do mieszkania zwierzę słyszy przejeżdżający na zewnątrz tramwaj. Pies szybko powiąże ze sobą dwa zdarzenia i następnym razem, gdy zanotuje dźwięk trzaskających szyn, uda się pod drzwi, oczekując na właściciela. 

To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem,  ze psy potrafią odliczać, ile czasu minęło od naszego wyjścia przy pomocy węchu. Z każdą następną godziną nieobecności nasz zapach w powietrzu staje się bowiem coraz słabszy - migruje wraz z ciepłymi cząsteczkami powietrza od podłogi aż do sufitu. "Dla psa ten ruch powietrza jest niczym zegar pozwalający umiejscowić różne zdarzenia w czasie i je przewidywać" - zaznacza Katarzyna Burda.

***
Zobacz również:

Które małe psy czują się dobrze w mieszkaniach? Te rasy są domatorami

Najbardziej przerażający pies świata odkryty w USA

Najstarszy pies na świecie nie żyje. "Nie było nikogo, kto by jej nie kochał"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang) | pies czeka | wierny pies

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy