To zdaniem wielu najpiękniejsze imię męskie. Jego znaczenie jest niezwykłe
Już za kilka dni - bo w Wigilię, imieniny odchodzić będą mężczyźni oraz chłopcy noszący - zdaniem wielu, jedno z najpiękniejszych imion w Polsce. Nadal jest dosyć popularne i chętnie nadawane noworodkom. Nic dziwnego - ma niezwykłe znaczenie i pochodzenie, a ponadto posiada wiele ładnych zdrobnień. Dlaczego imię Adam zasługuje na dużą uwagę przyszłych rodziców?
Spis treści:
Imię Adam - pochodzenie, znaczenie
Imię Adam w Polsce znane jest już od końca XII wieku i nie traci na popularności. Wywodzi się z języka hebrajskiego, od słowa oznaczającego "czerwony" - będącego kolorem gliny, z jakiej według religii abrahamicznych został ulepiony człowiek. Twierdzi się, że Adam był pierwszym mężczyzną stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Z jego żebra powstała kobieta o imieniu Ewa, a potem oboje dali początek istnieniu ludzkiemu.
Czytaj także: Kobiety o tych imionach imponują inteligencją
Adam - patron
Święty Adam Chmielowski, znany też jako brat Albert był zakonnikiem, a zarazem społecznikiem, artystą i jednym z najsłynniejszych świętych Kościoła. Jest patronem osób ubogich, cierpiących, walczących o wolność, jak i również malarzy.
Imię Adam - numerologia
Liczba imienia Adam wynosi 1.
Adam - cechy charakteru
Przyjmuje się, że mężczyźni noszący imię Adam, mają na ogół silną osobowość. Są słowni, zdyscyplinowali i można na nich polegać. Raczej wiedzą czego chcą od życia. Są pracowici i ambitni, dążą do celów, które sobie wyznaczyli. W przyjaźni i miłości cechuje ich wierność i oddanie. Ponadto posiadają zdolności przywódcze, dobrze czują się na wysoko postawionych stanowiskach. Zwykle podejmują słuszne i przemyślane decyzje.
Imię Adam - zdrobnienia
Najbardziej znane i najchętniej używane zdrobnienia imienia Adam to:
- Adamek
- Adaś
- Adi
- Adiś
- Aduś
Adam - imieniny
Adam obchodzi imieniny: 05.02, 06.04, 16.05, 12.06, 09.09, 12.12, 24.12. Najpopularniejszą datą jest 24 grudnia.
Imię Adam - popularność
Mimo upływu czasu imię Adam nie traci na popularności. Jest na tyle ponadczasowe, że chętnie nazywano tak dzieci kilkadziesiąt lat temu i nadal otrzymuje je spora część chłopców. Według oficjalnych danych, w pierwszej połowie roku 2023 imię Adam zostało nadane 1449 razy. Obecnie w Polsce nosi je 401718 mężczyzn.