"Toksyczna zasłona" nadciąga nad Polskę. Najgorzej w trzech województwach
Smog jest ogromnym problemem w Polsce. W ostatnim czasie pogoda sprawiała, że nie utrzymywał się na dłużej. Jednak ma się to zmienić za sprawą antycyklonu Beata nadciągającego do naszego kraju. Zanieczyszczenie powietrza będzie początkowo dotyczyć trzech województw.
Pogoda w ostatnim czasie nie sprzyjała powstawaniu zanieczyszczeń. Opady deszczu, śniegu, silny wiatr - to wszystko sprawiało, że smog nie utrzymywał się długo. Ma się to jednak zmienić w ciągu najbliższych dni za sprawą potężnego wyżu znajdującego się nad Europą, powodującego gęstą mgłę czy dużą wilgoć.
Zła jakość powietrza w kliku regionach Polski
Eksperci ostrzegają przed pojawieniem się nad Polską "toksycznej zasłony". Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega przed pogarszającą się jakością powietrza w kilku regionach Polski, gdzie będzie ona zła lub bardzo zła. Dotyczy to trzech województw:
- Śląska,
- Małopolski,
- Podkarpacia.
Czytaj także: Chiński Nowy Rok 2023. W ruch pójdą czerwone koperty
Stężenie pyłu zawieszonego PM10 może już w środę w wymienionych rejonach kraju wynosić ponad 100-150 μg/m sześc. W pozostałych województwach jakość powietrza powinna być dobra lub bardzo dobra, jedynie w niektórych miejscach Dolnego Śląska i Opolszczyzny będzie umiarkowana. Jednak kolejne dni mogą przynieść rozprzestrzenienie się złej jakości powietrza również na resztę Polski.
O dobrej jakości powietrza możemy mówić, gdy stężenie pyłu zawieszonego PM10 nie przekracza 35 μg/m sześc, natomiast bardzo dobrej - 20 μg/m sześc.
Polska wysoko w niechlubnych rankingach
Smog to duży problem w wielu polskich miastach. Od lat znajdują się na szczycie niechlubnych rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. W najnowszym takim zestawieniu aglomeracja śląska zajęła 5. miejsce wśród miast Unii Europejskiej. Pisaliśmy o tym w artykule: Wysokie miejsca polskich miast w niechlubnym rankingu. Czego może je nauczyć maleńka wysepka?
Nadciągający do Polski antycyklon Beata spowoduje także wzrost ciśnienia nawet do 1040-1041 hPa. Meteopaci, czyli osoby nadwrażliwe na zmiany pogody muszą zatem być przygotowani na złe samopoczucie czy bóle głowy.
Zobacz również: Antycyklon Beata nad Polską. Zima wraca na dłużej?