Chiński Nowy Rok 2023. W ruch pójdą czerwone koperty
Chiński Nowy Rok, który jest nazywany także Świętem Wiosny, jest jednym z najhuczniej obchodzonych świąt w kulturze chińskiej. Sprawdź, jakie tradycje i zwyczaje związane są z tym okresem. Czy wiemy, co nas czeka w 2023 według kalendarza chińskiego?
Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w chińskiej kulturze. W tym roku jego obchody rozpoczną się 22 stycznia. Chiński rok będzie trwał do 9 lutego 2024. Kalendarz chiński jest oparty na ruchu księżyca i nie trwa 365 dni. Z tego powodu data obchodów jest ruchoma.
Chiński Nowy Rok to także Święto Wiosny. Trwa piętnaście dni. W ostatni dzień obchodzi się Święto Latarni.
Święto Wiosny w kulturze chińskiej należy celebrować w gronie rodzinnym. Chińczycy na potęgę wracają wtedy w rodzinne strony. Stąd zjawisko, które żartobliwe nazywane jest największą doroczną migracją świata. Publiczne środki transportu są przeciążone i można spotkać się z problemami z komunikacją. Przez wagę święta, trzy pierwsze dni Nowego Roku są wolne od pracy.
Nowy Rok i Święto Wiosny wiązało się początkowo z sezonem rolniczym. W trakcie rozwoju kultury chińskiej pojawiały się kolejne nowe zwyczaje i rytuały. Dużą wagę przywiązuje się w tym okresie do jedzenia. Północna część Chin słynie z pierożków jiaozi, których nazwa brzmi podobnie do wyrażenia zmiana roku. Natomiast na południu i wschodzie Chin przyrządza się ciasto z mąki ryżowej o nazwie niangao. Ma ono przynieść w nadchodzącym roku szczęście i dobrobyt.
Przeczytaj także: Czy możemy uczyć się od Japończyków? Problemy i wyzwania srebrnej ery
Kolorem, który króluje podczas obchodów, jest czerwień. To barwa, która jest najpomyślniejsza i przynosi szczęście. Czerwone dekoracje i malowidła zdobią ulice i domy. W tym kolorze są także lampiony. Mają one nawet swoje osobne święto - Święto Latarni. Jak już wspomnieliśmy, kończy ono dwutygodniowe obchody Nowego Roku. Noworoczną tradycją jest także puszczanie fajerwerków.
Chińczycy w Nowym Roku wymieniają się prezentami. Najczęściej przyjmują one formę czerwonych kopert, w których znajduje się pieniężny upominek. Zwykle kierowane są do dzieci.
Nadchodzący rok będzie rokiem Królika. Żywiołem, który jest do niego przypisany, jest woda. Osoby spod tego znaku są zwykle spokojne i niekonfliktowe. Problemy rozwiązują samodzielnie i po cichu. Unikają konfrontacji. Takie osoby są uprzejme, gościnne i skromne.
Woda z kolei jest symbolem elastyczności i delikatności. Może być niebezpieczna i silna albo łagodna i pasywna. Osoby, które mają jej element, charakteryzują się często dobrze rozwiniętą intuicją i skłonnością do wywierania wpływu na innych.
Czytaj także: Wróżka Aida zwróciła się z apelem do Polaków. Oto co wydarzy się w najbliższych tygodniach
Możemy spodziewać się, że chiński rok 2023 będzie spokojny. Przez symbolikę Królika upłynie pod znakiem rodziny i ciepła.
To rok, w którym wrogość i agresja nie przyniosą nam nic dobrego. Powinniśmy się w nim kierować konsekwencją i wytrwałością. To one sprawią, że w bliskiej przyszłości osiągniemy nasze cele. Królik jest znakiem upartym i niezwykle ambitnym. To czas, kiedy powinniśmy poświęcić czas na uczciwą pracę oraz budowanie i pogłębianie relacji.
Może nie być to jednak dobry okres dla ekstrawertyków. Królik nie lubi konfrontacji, woli ukrywać swoje problemy i trudności, jest raczej introwertyczny. Stworzy to okazję do dowiedzenia się rzeczy o sobie. To rok, w którym odkryjemy, jakie są nasze potrzeby i pragnienia. Skupimy się na własnych emocjach. Może zmusić ekstrawertyków do chwil samotności, które mogą sprawiać dyskomfort.
Zobacz także: Kalendarz biodynamiczny 2023 dla ogrodnika. Co kiedy siać według Księżyca?