Trąby powietrzne i podtopienia. Nad Polskę nadchodzą niszczycielskie burze

Nad Polskę nadciąga niż Lambert. Przyniesie on bardzo wilgotne i gorące powietrze z obszaru Morza Śródziemnego. Możemy spodziewać się ulewnych deszczy, burzy, wichur, a także gradu. W niektórych częściach kraju warunki pogodowe mogą okazać się niebezpieczne. Możliwe miejscowe podtopienia, a nawet trąby powietrzne. IMGW wydało ostrzeżenia dla wielu województw.

Nad Polską przejdą groźne nawałnice. Mogą pojawić się burze z gradem oraz trąby powietrzne
Nad Polską przejdą groźne nawałnice. Mogą pojawić się burze z gradem oraz trąby powietrzne123RF/PICSEL

Piątkowy poranek na wschodzie i północnym wschodzie kraju rozpoczął się dość spokojnie. Największe zachmurzenie, a także opady odnotowane zostały do tej pory na zachodzie i południowym zachodzie Polski. To jednak dopiero początek. Dziś (23 czerwca) nad Polską przejdą nawałnice, które mogą wyrządzić szkody. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że piątkowe popołudnie przyniesie dynamiczne zmiany w pogodzie:

W godzinach przedpołudniowych, w miarę przemieszczania się na wschód aktywność burz będzie wzrastać. Burzom będą towarzyszyły ulewne opady deszczu, miejscami do 50 mm/h oraz grad i porywy wiatru do 90 km/h
poinformowano.

Gdzie będzie najgorzej? IMGW wydał ostrzeżenia dla konkretnych województw

Dzisiaj najtrudniejsze warunki czekają mieszkańców południowych oraz południowym wschodnich regionów Polski:

Prognozowane są silne burze z nawalnymi opadami deszczu do 50 mm, porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, oraz grad 2-4 cm. Lokalnie możliwe są trąby powietrzne.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz w większości powiatów województwa lubelskiego i łódzkiego. Silne burze dadzą o sobie znać w południowych powiatach województwa mazowieckiego. Najbardziej intensywnych zjawisk burzowych możemy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Jednocześnie synoptycy zapowiadają, że na zachodzie i północy kraju będzie dość spokojnie, a lokalnie mogą pojawić się tam słabe burze.

Jaka będzie pogoda w weekend? Może być niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że zbliżający się weekend będzie niespokojny.

Weekend ze zróżnicowaną i niebezpieczną pogodą. Wystąpią opady deszczu oraz burze z gradem, także gwałtowne z ulewnymi i nawalnymi opadami deszczu oraz z silnymi porywami wiatru
napisano na Facebooku.

IMGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu, które mogą wywołać gwałtowny wzrost stanów wód w rzekach. W niektórych miejscach może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, a na obszarach zurbanizowanych mogą wystąpić lokalne podtopienia i zalania. 

Początek weekendu na południu kraju zapowiada się dość pogodnie, jednak w sobotę czeka nas ochłodzenie i deszcz. Z kolei od zachodu kraju stopniowo rozbuduje się klin wyżowy, a niedziela przyniesie powiew ciepła i bardziej słoneczną pogodę.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 62: Helena EnglertINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas