Trawi się sam i „ścieka czarnymi kroplami”. Leśnicy pokazali zdjęcia
Leśnicy opublikowali zdjęcia oryginalnego grzyba. To gatunek o niecodziennych właściwościach – to grzyb, który strawi się sam. Zdjęcia opublikowane przez Lasy Państwowe wzbudziły niemałe zainteresowanie internautów: fotografie przedstawiają przemianę, jaka zachodzi w przeciągu klku godzin. To naprawdę niecodzienny widok!
Spis treści:
"Grzyb, który strawi się sam". Leśnicy zaprezentowali w mediach społecznościowych zdjęcia czernidłaka. To grzyb z rodziny pieczarkowatych, które można spotkać w Polsce. Okazuje się, że ma on niecodzienne właściwości.
Trawi się sam i "ścieka czarnymi kroplami"
- Owocniki czernidłaków, kiedy już są starsze, ciemnieją i dosłownie w kilka godzin rozpływają się w wyniku tzw. autolizy, czyli ulegają samostrawieniu. Taki rozkładający się kapelusz ścieka kroplami czarnymi jak atrament, a w każdej kropli znajdują się tysiące zarodników - napisali leśnicy na profilu Lasów Państwowych.
Co ciekawe, cieknące zarodniki grzyba były wykorzystywane jako zamiennik atramentu.
W odpowiedzi internauci zaczęli publikować swoje zdjęcia z okazami, na które trafili podczas spacerów.
Zobacz również: Tych choinek nie kupuj na święta. Zwróć uwagę na te szczegóły
Oryginalny okaz
Czernidłak to jeden z najbardziej oryginalnych grzybów w Polsce. Jest jadalny, ale tylko pod pewnymi warunkami. Znawcy przestrzegają jednak przed ich zbieraniem przez niedoświadczonych grzybiarzy. Grzybów nie wolno łączyć z alkoholem - leśnicy wyjaśniają, że taka mieszanka może powodować objawy zatrucia.
Czernidłak kołpakowy - perełka wśród grzybów
Czernidłaka można spotkać głównie jesienią, od września do listopada, na trawnikach, polanach czy w parkach. Zazwyczaj rośnie w dużych zbiorowiskach, które liczą nawet po kilkadziesiąt osobników. W Polsce wyróżnia się trzy typy czernidłaków - są do siebie podobne, ale należą do różnych rodzin:
- czernidłak pospolity (Coprinopsis atramentaria),
- czernidłak kołpakowaty (Coprinus comatus),
- czernidłak błyszczący (Coprinellus micaceus).
Czernidłak kołpakowy jest perełką wśród grzybów i "polują" na niego prawdziwi smakosze. Ma nieco słodki smak i jest bogaty w lecznicze właściwości. Do spożycia nadaje się krótko i zrywać można wyłącznie młode osobniki (białe i jeszcze zwinięte). W miarę jak grzyb dojrzewa, kapelusz zwija się i zamienia w czarną maź - masę zarodnikową. Cały proces jego dojrzewania trwa czasami jeden dzień, a rozkład tylko kilka godzin.
***
Zobacz również: Grzyby. Mięso lasu czy bezwartościowy składnik diety?