Trzy mity dotyczące mycia zębów. Dentysta ostrzega przed poważnymi błędami
Mycie zębów to bardzo ważna kwestia. Istnieje niestety wiele błędnych informacji, które ciągle są powielane w mediach społecznościowych. Dentysta z Instagrama obala największe mity o szczotkowaniu. Sprawdź, czy ty także nie popełniasz tych błędów. Mogą poważnie zaszkodzić higienie twojej jamy ustnej.
Nigdy tego nie rób po śniadaniu, czy obiedzie. Źle wpływa na zęby
Lekarz dentystyczny Michał Kaczmarek, na swoim profilu na Instagramie edukuje obserwatorów na temat najczęstszych mitów dotyczących mycia zębów. Jednym z nich jest mycie zębów bezpośrednio po posiłku. Choć może się to wydawać prawidłowym nawykiem, w rzeczywistości nasz organizm potrzebuje około 20-30 minut, aby samodzielnie zneutralizować kwaśne pH w jamie ustnej.
Proces ten jest istotny, ponieważ chroni szkliwo przed uszkodzeniami. Myjąc zęby od razu po jedzeniu, nie tylko nie wspieramy tego naturalnego mechanizmu, ale wręcz mu przeszkadzamy. W efekcie szkliwo może stać się bardziej podatne na uszkodzenia, co prowadzi do większego ryzyka próchnicy. Dlatego zaleca się, aby po posiłku odczekać wspomniany czas, dając organizmowi szansę na skuteczną ochronę zębów.
Zobacz również: Masz żółte zęby? Być może popełniasz popularny bład
Zapomnij o tej czynności przed szczotkowaniem zębów. Dentysta z Instagrama ostrzega
Kolejnym mitem wspomnianym przez Michała jest moczenie szczoteczki przed myciem. Wyjaśnia, że taka czynność zmniejsza efektywność szczotkowania zębów, gdyż miękkie włókna trudniej wtedy usuwają płytkę bakteryjną. Dodatkowo, gdy pasta do zębów zostaje zwilżona, uwalnia się składnik tzw. SLS, który tworzy pianę. Im więcej piany, tym trudniej kontrolować szczotkowanie, szczególnie u dzieci, co może prowadzić do przypadkowego połknięcia pasty. Dlatego niemoczenie szczoteczki i pasty przed użyciem jest korzystniejsze dla higieny naszej jamy ustnej.
Wszyscy to robią, a jednak nie powinni. Tak zaszkodzisz swoim zębom
Trzecim mitem wymienionym przez dentystę jest płukanie jamy ustnej po myciu zębów. Choć może się to wydawać czynnością naturalną, to jednak badania wykazują, że lepiej tego nie robić. Wypluwanie nadmiaru pasty bez płukania pozostawia aktywne składniki, które dłużej chronią zęby. Pamiętajmy, że celem mycia zębów jest usunięcie płytki bakteryjnej, a nie resztek jedzenia. Jeśli posmak pasty jest nieprzyjemny, można przepłukać usta niewielką ilością wody (ok. 10-15 ml), co wystarczy, by usunąć nadmiar piany, nie tracąc właściwości ochronnych fluoru.
Zobacz również: Najczęstsze błędy podczas mycia zębów. Jak prawidłowo myć zęby?