Reklama

UE zdelegalizuje twój telewizor? Związek Cyfrowa Polska alarmuje!

Polacy coraz chętniej kupują nowoczesne telewizory, także te najbardziej zaawansowane – 8K i MicroLED, 4K i HD. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nowe, wprowadzone przez Unię Europejską limity sprawią, iż będą musiały one zniknąć z rynku!

Związek Cyfrowa Polska przestrzega przed poważnym problemem, z którym już niedługo zmierzyć będą się musieli nie tylko producenci telewizorów, ale także ich użytkownicy. Chodzi o zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, dotyczący ekologicznego projektowania wyświetlaczy elektronicznych. Według Cyfrowej Polski uderzy on w cały rynek RTV.

Czytaj także: Dekoder w czasie czuwania - rachunki w górę nawet o 100 zł

Reklama

Unia Europejska wprowadza nowe ekolimity. Setki telewizorów znikną ze sklepowych półek!

Sprawa, przed którą przestrzega Związek Cyfrowa Polska, dotyczy wymogów tzw. ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych. Komisja Europejska przedstawiła bowiem limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED. Jak się okazuje, nijak mają się one do sytuacji rynkowej!

- Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów – powiedział Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska dla serwisu telepolis.pl. 

Jak tłumaczy Związek Cyfrowa Polska, unijne wymogi dla ekranów 8K opierają się na założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia powstawała. 8K weszły na rynek Unii Europejskiej pod koniec 2018 roku, a MicroLED – w 2022 roku. Wymagania UE są więc niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii. 

Nowe regulacje wejdą w życie w marcu 2023 roku

Oznacza to, że wiosną najnowocześniejsze telewizory 8K znikną ze sklepowych półek. Jak szacuje Cyfrowa Polska, ze sklepów wycofanych zostanie nawet 70 proc. modeli 4K oraz 50 proc. HD.

Cyfrowa Polska wystosowała już w tej sprawie pismo do ministra rozwoju i technologii: 

– pisze Związek, apelując o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji, przynajmniej do czasu zakończenia wymaganego przeglądu.

Zobacz również:

Darmowe porady prawne? Nie każdy wie o takiej możliwości! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizor

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy