Reklama

Reklama

Darmowe porady prawne? Nie każdy wie o takiej możliwości

Darmowe porady prawne dostępne są w całym kraju. Wszystko dzięki ustawie Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie oznacza to jednak, że każda porada prawna, niezależnie od miejsca nie będzie obciążać naszego portfela. Konieczne jest upewnienie się w kwestii nieodpłatnych konsultacji z zakresu prawa. Czy wszyscy mogą z nich skorzystać? Dowiedzmy się, jak działają darmowe porady prawne!

 • Darmowe porady prawne zostały uwzględnione w ustawie oraz weszły w życie w 2016 roku. Już wcześniej adwokaci organizowali samodzielnie bezpłatne dyżury. Teraz dokonują tego we współpracy z samorządami
 • Pomimo takiej zmiany wymagania dotyczące porad prawnych zostały bez zmian
 • Kto może skorzystać z darmowej porady prawnej i gdzie można ją uzyskać? Sprawdźmy 

Jak skorzystać z bezpłatnej porady prawnej?

Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest w wytypowanych do tego miejscach. Ogłaszane są one przez samorządy oraz organizacje pozarządowe. Przed podjęciem konsultacji, należy upewnić się, w jakich tematach udzielane są porady. 

Reklama

Zazwyczaj prawnicy pomagają w zakresie:

 • spraw rodzinnych,
 • prawa pracy,
 • spraw spadkowych,
 • kwestii ubezpieczeniowych.

Kiedy organizowane są bezpłatne porady prawne?

Terminy bezpłatnych porad prawnych zależne są od decyzji samorządu. Kiedy już ustalone zostaną dyżury prawników, informacje o tym udostępnione będą w urzędach. Każdy region powinien posiadać również specjalną infolinię, pod którą możemy zapisać się na konsultację. W trakcie tej rozmowy otrzymamy konkretny termin konsultacji z prawnikiem oraz miejsce spotkania.

Nie ma możliwości pojawienia się w placówce z poradami i otrzymania jej "od ręki". Istnieją oczywiście wyjątki, ale muszą dotyczyć szczególnych sytuacji. Terminy porad oraz ich zapisy możemy monitorować również na stronie internetowej ministerstwa.

Komu przysługuje darmowy adwokat?

Przykłady, w których przysługuje darmowy adwokat, zostały przedstawione w ustawie na temat nieodpłatnej pomocy prawnej. Wynika z niej, że darmowe porady prawne przysługują każdemu, kogo nie stać na zwykłą konsultację. Należy w takiej sytuacji złożyć stosowne oświadczenie potwierdzające ciężką sytuację materialną. 

Skorzystać z porady mogą również osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Ważny jest również wiek. Z bezpłatnych konsultacji skorzystać mogą ludzie przed 26 rokiem życia oraz ci, co ukończyli 65 lat.

Nieodpłatne porady prawne: gdzie ich szukać?

Informacje o darmowych poradach prawnych znajdziemy w:

 • Biuletynie Informacji Publicznej,
 • Starostwie powiatowym,
 • Urzędzie gminy,
 • Urzędzie miasta,
 • Na stronach internetowych urzędów działających na terenie powiatu.

Istnieje również rządowa strona poświęcona nieodpłatnej pomocy prawnej. Możemy na niej znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. 

Dodatkowo na stronie dostępna jest wyszukiwarka, dzięki której poznamy wolne terminy oraz miejsca bezpłatnych konsultacji.

Darmowe porady prawne telefonicznie

Rządowy projekt konsultacji prawnych telefonicznie przyjmuje zapisy na fizyczne porady. Nie istnieje jedna ogólna rządowa linia, na której możemy podpytać prawnika o kwestie prawne. 

Wyjątkiem jest tematyka praw konsumenta. Taką infolinię przygotowało UOKiK, a numer to 801 440 220.

Nie ma więc szans na telefoniczną bezpłatną poradę prawną? Kancelarie oferują własne terminy darmowych konsultacji. W niektórych miejscach dostępne są również w formie telefonicznej.

Bezpłatne porady z zakresu prawa pracy

Nieodpłatne porady w kwestii prawa pracy znajdziemy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja ta udostępniła nawet listę najpopularniejszych pytań, wraz z wyjaśnieniem oraz podstawą prawną. W przypadku prawa pracy PIP posiada aktywną infolinię, na której udzielane są porady. 

Infolinia z zakresu prawa pracy czynna jest od poniedziałku do piątku. Dzwonić na nią możemy w godzinach 9:00-15:00. Numer telefonu dzwoniąc z komórki to 459 599 000. Z telefonu stacjonarnego dzwonić powinnyśmy pod numer 801 002 006.

Darmowe porady prawne z zakresu prawa budowlanego

Prawo budowlane jest jednym z zagadnień, które można poruszyć na bezpłatnej konsultacji prawnej. Możemy więc w tej tematyce również ruszyć się na dni nieodpłatnych rozmów z prawnikami. Nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. 

Część kancelarii oferuje własne darmowe konsultacje. Spotkania dotyczyć mogą zarówno prawa budowlanego, jak i administracyjnego. Forma konsultacji zależna jest jednak już od danej firmy.

Bezpłatne porady prawne z prawa oświatowego

Nadszedł nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania dla uczniów oraz nauczycieli. Niektórzy potrzebować będą pomocy z zakresu prawa oświatowego. W takich sytuacjach pojawiają się specjalistyczne portale. Jednym z nich jest Portal Oświatowy. Przygotował on kilka opcji na darmową konsultację prawną. Możliwe jest to przez e-dyżury dostępne na platformie YouTube oraz czatu online na stronie internetowej. 

Użytkownicy portalu korzystać mogą również z telefonicznej porady oraz dla dwóch pytań w miesiącu z "poradni online".

Bezpłatne porady prawne z zakresu podatków

Temat podatków jest problematyczny głównie na początku roku, gdy zbliża się okres rozliczeniowy. Nawet jeśli dla niektórych system rozlicza podatek automatycznie, nie zawsze udaje się tego dokonać. Dodatkowo nie uwzględnia on niektórych ulg lub typów dochodów. 

W takiej sytuacji na pomoc przybywa Krajowa Infolinia Podatkowa. Pozwala ona na bezpłatną konsultację z osobą obeznaną w tematyce cła oraz podatków. Oprócz telefonu KIS oferuje także czat z doradcą na stronie.

***

Czytaj także:

Trwają kontrole opłat RTV. Jesteś w tej grupie? Spodziewaj się wizyty

Podróż samolotem, a bagaż podręczny. Co można przewozić, a czego nie?

Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić w dobie kryzysu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady prawne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy