Reklama

Uwaga na bardzo zimną noc. Nawet 11 kresek poniżej zera

W niektórych regionach Polski dała znać o sobie zima – zrobiło się biało i zimno. Czy taka pogoda utrzyma się przez kolejne dni? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę, z której wynika, m.in., że z powodu przechodzenia przez nasz kraj aktywnych frontów atmosferycznych wystąpi nietypowy rozkład temperatury w ciągu doby – niekiedy w nocy będzie cieplej niż w dzień.

Co nas czeka w pogodzie?

Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna, z epizodami ocieplenia i ochłodzenia. Niemal codziennie możliwe będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, a nawet marznącego deszczu. Jedynie środa zapowiada się w miarę pogodnie. Temperatura powietrza zróżnicowania - wyraźnie chłodniej będzie na północnym wschodzie, cieplej na południowym zachodzie - czytamy w komunikacie IMiGW.

W poniedziałek w całej Polsce duże zachmurzenie, któremu towarzyszyć będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach sam śnieg, a silne porywy wiatru będą tam powodować zamiecie i zawieje śnieżne. W pasie od wschodniego Pomorza i Warmii po północną Lubelszczyznę okresami możliwe są marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź.

Reklama

Temperatura maksymalna od 5 do 10 stopni Celsjusza, chłodniej na północnym wschodzie, od -2 do 4 stopni Celsjusza - informuje IMiGW.

Warto wiedzieć: Jest prognoza pogody na Boże Narodzenie. Meteorolodzy mówią jasno

Prognoza pogody na najbliższe dni. Uwaga na bardzo duży mróz

We wtorek, 21 listopada niewielkie przejaśnienia możliwe tylko na północy kraju. Niemal w całej Polsce przewidywane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie miejscami mogą wystąpić marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, około 3 stopni Celsjusza w centrum, do 8 stopni Celsjusza na południowym zachodzie.

W północno-wschodniej połowie kraju, gdzie zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, temperatura maksymalna wystąpi zwykle przed południem, a później nastąpi stopniowy jej spadek o około 2 do 4 stopni Celsjusza - informuje IMiGW.

Noc z wtorku na środę będzie na północnym wschodzie mroźna, temperatura minimalna spadnie tam do poziomu 6-11 kresek poniżej zera.

Zobacz również: Jaka w tym roku będzie zima? Podano prognozę pogody do lutego

W środę się rozpogodzi, a jedynie na południu oraz po południu na północy kraju zachmurzenie okresami będzie duże z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym wschodzie kraju termometry wskażą trzy kreski poniżej zera, na zachodzie do 2 stopni Celsjusza, a nad morzem do 4 stopni Celsjusza.

W czwartek nad Polskę nasunie się głęboki niż z układem frontów. Noc będzie jeszcze mroźna, ale w ciągu dnia zacznie napływać ciepła masa powietrza. Będzie pochmurno, na zachodzie opady deszczu, na pozostałym obszarze kraju deszczu ze śniegiem i śniegu, które będą przechodzić w deszcz oraz przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź - czytamy w komunikacje IMiGW.

Najcieplej będzie na północnym zachodzie - do 10 stopni Celsjusza. Należy się jednak przygotować na dość silny wiatr - w porywach do 65 km/h, a na północy do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

Czytaj także: Skutków ich siły często nie da się przewidzieć. Jak powstają groźne orkany?

W piątek znowu się ochłodzi. Niemal wszędzie wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północy i w górach przechodzące w śnieg. Nad morzem możliwe burze. Po stosunkowo ciepłej nocy - w całym kraju powinna być temperatura dodatnia - w ciągu dnia będzie szybko ochładzać się - temperatura maksymalna, od 4 do 8 stopni Celsjusza - wynika z prognozy IMiGW.

W sobotę i niedzielę będziemy mieć do czynienia z chłodnym powietrzem arktycznym. Niemal w całej Polsce możemy spodziewać się opadów śniegu i dużego zachmurzenia. Temperatura maksymalna to zaledwie trzy kreski powyżej zera. W sobotę możliwe są zawieje śnieżne - informuje IMiGW.

W kolejnych dniach pogoda nie ulegnie większej zmianie - czeka nas duże zachmurzenie i miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 6 stopni Celsjusza. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW | prognoza pogody | mróz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama