W całej Polsce ruszają kontrole. Można stracić istotną ulgę

Łukasz Piątek

Oprac.: Łukasz Piątek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2 tys.
Udostępnij

Gospodarstwa domowe, które zadeklarowały posiadanie kompostownika, są już poddawane kontroli przez urzędników. Posiadanie przydomowego kompostownika pozwala na otrzymanie od gminy ulgi za wywóz śmieci. Co dzieje się w przypadku, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości?

W całej Polsce rozpoczęły się kontrole w związku z posiadaniem kompostowników
W całej Polsce rozpoczęły się kontrole w związku z posiadaniem kompostownikówCanva ProINTERIA.PL

Posiadasz przydomowy kompostownik? Możesz wnioskować o ulgę

Szacuje się, że spośród wszystkich odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych, ok. 30-50 proc. to odpady biodegradowalne. W związku z tym wiele gmin w Polsce zachęca do zakładania własnych kompostowników. Rzecz jasna, w tym celu należy dysponować odpowiednimi warunkami do kompostowania, np. posiadać ogród.

Posiadając przydomowy kompostownik, można wnioskować o przyznanie zniżki na opłatę za wywóz śmieci. Mowa o uldze sięgającej od kilku do kilkunastu złotych na osobę miesięcznie, w zależności od decyzji danego samorządu.

Tę kwestię reguluje Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw: "Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych".

Posiadasz kompostownik? Możesz ubiegać się o ulgę na wywóz śmieci
Posiadasz kompostownik? Możesz ubiegać się o ulgę na wywóz śmieci123RF/PICSEL

W całej Polsce ruszają kontrole

Od września br. w gminach w całej Polsce rozpoczęły się kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali posiadanie kompostownika i korzystają w związku z tym ze wspomnianej ulgi. Urzędnicy sprawdzają stan faktycznego posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów.

Właściciele nieruchomości mają obowiązek umożliwić dokonanie oględzin, a w trakcie kontroli pracownicy mogą prowadzić dokumentację fotograficzną kompostowników oraz znajdujących się w nich bioodpadów.

Jeśli właściciel nieruchomości zadeklarował posiadanie kompostownika i z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji otrzymał ulgę na wywóz śmieci, ale kontrola wykazała, że nie posiada kompostownika przydomowego lub posiada kompostownik, ale nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne, otrzyma decyzję o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przesłanek.

Ulga zostanie odebrana także w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości uniemożliwi przeprowadzenie kontroli.

Ponowne prawo do zwolnienia będzie przysługiwało po upływie nie wcześniej niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

Jak rozbudzić w dziecku odpowiedzialność i wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest niemarnowanie jedzenia?
Przejdź na