W takim obuwiu turystka próbowała zdobyć Świnicę. Turyści byli w szoku

W górach nie brakuje nieodpowiedzialnych turystów, którzy mniej lub bardziej świadomie ignorują zasady bezpieczeństwa. W ostatnim czasie w internecie pojawiło się nagranie kobiety, która wybrała się w góry w dość nietypowym obuwiu. Internauci przecierali oczy ze zdziwienia.

To nie pierwszy raz, gdy nieodpowiedzialni turyści wyruszają nieprzygotowani w wysokie góry
To nie pierwszy raz, gdy nieodpowiedzialni turyści wyruszają nieprzygotowani w wysokie góryAlbin Marciniak/East News/screenshot FacebookEast News

Niezależnie od pory roku każdy turysta wyruszający zdobywać górskie szczyty musi odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy. Po pierwsze powinniśmy zawsze sprawdzić ostrzeżenia oraz pogodę, jaka danego dnia będzie panowała nie tylko po drodze, ale i na szczycie góry. Warto jednak pamiętać, że góry są zdradliwe i nawet najpiękniejszy poranek może przerodzić się w ulewne popołudnie.

Nie trzeba też być doświadczonym taternikiem, aby wiedzieć, że nawet w letnich miesiącach na szczytach gór możemy spotkać się z niskimi temperaturami, śniegiem, a także warstwą lodu. Z tego powodu przygotowanie odpowiedniej odzieży na wyprawę w góry jest kluczowe.

Niestety co roku możemy usłyszeć o nieodpowiedzialnych turystach, którzy ignorują wszelkie zasady i ostrzeżenia ratowników. Przykładem tego jest kobieta, która postanowiła zdobyć szczyt Świnicy w sandałach.

Turystka w sandałach nagrana na Świnicy

W ostatnim czasie w internecie pojawiło się nagranie ukazujące turystkę, która postanowiła zdobyć jeden z najwyższych szczytów Tatr, wspinając się po kamiennej ścieżce w dość nietypowym obuwiu. Szlak prowadzący na Świnicę jest trudny, a po drodze na szczyt zanotowano dla turystów specjalne łańcuchy. O tej porze roku zbocza góry wciąż są oblodzone, dlatego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazała się kobieta. Wystarczyłby jeden błąd, a turystka runęłaby w przepaść. 

Świnica to nie szczyt dla początkujących

Wejście na Świnicę to nie lada wyczyn, którego podejmują się zazwyczaj doświadczeni taternicy. Ten położony w Tatrach Wysokich szczyt osiąga wysokość 2302 metrów n.p.m., przez co jest trzecim najwyżej położonym punktem w Polsce. Właściwie każda trasa, która tam prowadzi, wymaga przygotowania oraz posiadania odpowiedniego sprzętu w tym stroju.

Bliskość Kasprowego Wierchu, na który można wjechać kolejką, sprawia, że wielu początkujących turystów wybiera się na Świnicę. Niestety nawet najprostsza trasa prowadząca na ten szczyt przepełniona jest trudnościami technicznymi, które mogą przerosnąć początkujących. Poza tym nie każdy turysta zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą go tam spotkać, w tym gwałtownie zmieniającej się pogody. Nagłe burze i śnieżyce są niekiedy przyczyną upadków i zabłądzeń, które mogą skończyć się tragicznie.

Idąc w góry musimy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie
Idąc w góry musimy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie123RF/PICSEL

Odpowiedni strój to podstawa. Jakie obuwie ubrać w góry?

Sandały to idealne obuwie na lato. Idealnie sprawdzą się na spacery na prostym terenie lub łagodnych podejściach na niewielkie wzniesienia czy też wzgórza. Jednakże wybierając się w wysokie góry, musimy zaopatrzyć się w wygodne, wytrzymałe obuwie trekkingowe, które zapewni nam stabilność i pomoże utrzymać równowagę na nierównym podłożu. Dobrym wyborem są sznurowane buty trekkingowe za kostkę.

Odpowiednie obuwie pomaga spokojnie i bezpiecznie przebywać w górach. Idąc w góry, należy założyć buty, które co najmniej usztywniają nam kostkę. Nie wybieramy się w góry w sandałach, adidasach, czy - co też się czasami zdarza - w szpilkach
czytamy na filmie apel naczelnika GOPR Bieszczady Krzysztofa Szczurka.

Pamiętajmy, że sandały nie zabezpieczą nam odpowiednio stopy, co może prowadzić do upadku lub urazu. Wybierając się w góry w nieodpowiednim obuwiu, narażamy nie tylko siebie, ale i innych turystów.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 62: Helena EnglertINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas