W tych polskich miastach mieszka się najlepiej. Liderzy rankingu zaskakują
Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć eksperci, tworząc Indeks Zdrowych Miast. Przeanalizowali oni polskie miasta w wielu kategoriach, w tym mieszkalnictwa. Biorąc pod uwagę dostępność i stan mieszkań, stworzyli ranking miast z najlepszymi warunkami mieszkaniowymi w Polsce.
Spis treści:
- Indeks Zdrowych Miast - oto najlepsze polskie miasta
- Trzy polskie miasta, w których mieszka się najlepiej. To miasto jest wzorem dla innych
- Ranking 10 najlepszych miast do zamieszkania. Wśród nich mało oczywiste pozycje
- Warunki mieszkaniowe wpływają na zdrowie Polaków. Brak dostępności mieszkań prowadzi do poważnych konsekwencji
Indeks Zdrowych Miast - oto najlepsze polskie miasta
Grupa LUX MED we współpracy z Fundacją GAP i Szkołą Główną Handlową w Warszawie przeanalizowały 66 polskich miast, oceniając je pod kątem różnych aspektów życia. Na tej podstawie stworzyły Indeks Zdrowych Miast, który ukazał, w których miastach na prawach powiatu są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia.
Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorący udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia
Indeks obejmuje obszary takie jak:
- zdrowie,
- edukacja,
- ludność i pokolenia,
- infrastruktura,
- usługi komunalne i społeczne,
- mieszkalnictwo.
To właśnie mieszkalnictwo jest jednym z najważniejszych aspektów polityki miejskiej. Dostępność mieszkań w dobrych cenach obecnie jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru miasta, przez osoby rozważające zmianę miejsca zamieszkania.
Trzy polskie miasta, w których mieszka się najlepiej. To miasto jest wzorem dla innych
Na czele rankingu w kategorii mieszkalnictwa znalazły się Sopot, Gliwice i Wrocław. Według badań to właśnie te miasta oferują najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce, co znacząco przekłada się na jakość życia ich mieszkańców.
Pierwsze miejsce w rankingu w kategorii mieszkalnictwa zajął Sopot, który wyróżnia się największą liczbą zasobów mieszkaniowych na 1000 mieszkańców — aż 605,2 jednostek. To malownicze nadmorskie miasto nie tylko przyciąga turystów, ale także oferuje swoim mieszkańcom wysoki standard życia. Dzięki bogatej infrastrukturze i dogodnej lokalizacji Sopot staje się wzorem dla innych miast w Polsce.
Gliwice, plasujące się na drugim miejscu, mogą pochwalić się znakomitymi wynikami w zakresie gospodarki mieszkaniowej. Miasto przeznacza 17% swojego budżetu na rozwój infrastruktury mieszkaniowej, co znacząco wpływa na jakość życia jego mieszkańców. Gliwice systematycznie inwestują w modernizację budynków oraz w rozwój nowych osiedli, dzięki czemu miasto dynamicznie się rozwija.
Wrocław, który znalazł się na trzecim miejscu, oferuje swoim mieszkańcom nie tylko piękne i nowoczesne osiedla, ale także bogate życie kulturalne i dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Miasto stara się także zminimalizować problem pustostanów oraz zagrzybienia w budynkach komunalnych.
Zobacz również: Od lipca wyższe rachunki za prąd i gaz. Sprawdź, czy możesz skorzystać z bonu energetycznego
Ranking 10 najlepszych miast do zamieszkania. Wśród nich mało oczywiste pozycje
Ranking najlepszych miast w Polsce do zamieszkania prezentuje 10 pozycji. Co ciekawe wśród nich nie znajdziemy dużych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Zamiast tego pojawiają się nieco bardziej zaskakujące pozycje.
Oto 10 polskich miast, w których mieszka się najlepiej:
- Sopot
- Gliwice
- Wrocław
- Chorzów
- Poznań
- Katowice
- Siemianowice Śląskie
- Konin
- Zabrze
- Świnoujście
Warunki mieszkaniowe wpływają na zdrowie Polaków. Brak dostępności mieszkań prowadzi do poważnych konsekwencji
Dostęp do odpowiednich warunków mieszkaniowych jest kluczowym elementem wpływającym na dobrostan i zdrowie psychiczne mieszkańców. Odpowiednie mieszkanie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, stabilności oraz pozytywnie wpływa na decyzje dotyczące zakładania rodziny. Niewystarczająca dostępność mieszkań może prowadzić do negatywnych konsekwencji społecznych, takich jak przeludnienie, "gniazdownictwo" czy nawet bezdomność.
Awanse w tegorocznym rankingu zanotowały miasta, w których deweloperzy wybudowali najwięcej nowych mieszkań. Poznań, który awansował na piąte miejsce, jest doskonałym przykładem miasta, w którym sektor mieszkaniowy rozwija się bardzo dynamicznie. Tam wzrost liczby nowych inwestycji przyczynił się do poprawy dostępności mieszkań, atrakcyjności miasta oraz jakości życia mieszkańców.
Z kolei Warszawa, która nie pojawiła się w pierwszej dziesiątce, zmaga się z problemami związanymi z rosnącymi cenami mieszkań oraz trudnościami w dostępie do lokali komunalnych. Mimo tych wyzwań stolica nadal przyciąga nowych mieszkańców, oferując szeroką gamę możliwości życiowych i zawodowych.