Reklama

Ważne zmiany dotyczące numeru PESEL. Koniec z oszustwami?

W dobie coraz to bardziej wyrafinowanych metod oszustw wiele osób obawia się o bezpieczeństwo swoich danych i możliwe stanie się ofiarą nadużyć finansowych. 17 listopada wprowadzono jednak ważną funkcję dotyczącą numeru PESEL - każdy obywatel może go teraz zastrzec, tak by oszuści nie mogli się nim posłużyć np. przy próbie zaciągnięcia kredytu.

Do czego służy numer PESEL?

Numer PESEL odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego Polaka. To unikatowy, 11-cyfrowy numer identyfikacyjny nadawany każdemu obywatelowi. Został wprowadzony w Polsce w latach 70. i od tego czasu pełni kluczową rolę w identyfikacji obywateli w różnych aspektach życia publicznego.

Struktura numeru obejmuje informacje o dacie urodzenia oraz płci. PESEL ma zastosowanie w wielu obszarach życia obywateli, takich jak rejestracja aktu urodzenia, składanie dokumentów urzędowych, zakładanie kont bankowych, uzyskiwanie numeru NIP czy korzystanie z opieki zdrowotnej.

Reklama

Czytaj także: Jest nowy sposób, aby ustrzec się przed oszustami. Od dziś można zastrzec numer PESEL

Numer PESEL - nowa możliwość zastrzeżenia

Niektórzy z nas mogą się obawiać oszustw, które są dokonywane właśnie za pomocą numeru PESEL np. wzięcie pożyczki. Pojawiły się jednak ważne zmiany w tej kwestii - od 17 listopada możliwe jest zastrzeżenie swojego numeru PESEL, co daje lepszą ochronę przed potencjalnym nadużyciem danych, włączając w to próby uzyskania kredytu czy zakupów ratalnych bez zgody posiadacza numeru.

Dodatkowo wprowadzono Rejestr Zastrzeżonych Numerów PESEL, w którym każda osoba fizyczna będzie miała możliwość:

  1. Zastrzeżenia swojego numeru PESEL.
  2. Wycofania zastrzeżenia.
  3. Ustawienia automatycznego zastrzegania.
  4. Sprawdzenia historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne.
  5. Przeglądania historii zmian statusu.

Numer PESEL można zastrzec poprzez:

  • aplikację mObywatel,
  • stronę obywatel.gov.pl,
  • placówki bankowe lub urzędy pocztowe,
  • dowolny urząd gminy.

Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych osobowych oraz ochronę obywateli przed potencjalnym nadużyciem numeru PESEL. Dzięki temu każda osoba będzie miała możliwość skutecznego monitorowania i zarządzania swoimi danymi identyfikacyjnymi.

Zobacz również: Jak odczytać datę urodzenia z PESEL po 2000 roku?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PESEL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama