Ważny obowiązek dla milionów Polaków. Spóźnialskich czeka 5 tys. zł kary

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Ponad 2,7 mln Polaków będzie musiało w 2024 roku wymienić dowód osobisty. Ważnych terminów należy jednak dopilnować osobiście. Ich niedotrzymanie skutkować może surową karą.

Co grozi za przeterminowany dowód osobisty? Kary są surowe
Co grozi za przeterminowany dowód osobisty? Kary są surowe123RF/PICSEL

Kto powinien wymienić dowód osobisty? Te osoby muszą zrobić to w tym roku

Dowód osobisty jest dokumentem, który potwierdza tożsamość i polskie obywatelstwo, pozwalając jednocześnie wyjechać za granicę (do tych krajów, które należą do strefy Schengen lub honorują dowód osobisty jako dokument podróży) bez paszportu.

W tym roku dokument będzie musiała wymienić jednak cała rzesza Polaków. Jak wynika z szacunków Ministerstwa cyfryzacji, do urzędów wybierze się ponad 2,7 mln rodaków - donosi "Fakt". Mowa przede wszystkim o tych osobach, które osiągnęły pełnoletność w 2014 roku. Podobny obowiązek spoczywa również na tych osobach, które dowód wymieniały ostatni raz dokładnie 10 lat temu. W tym roku termin ważności dokumentu znów upłynie.

Co ważne, terminu ważności dowodu tożsamości należy dopilnować samemu. Jego wymiana jest naszym obowiązkiem, o którym nie przypomni żadna instytucja.

Co grozi za przeterminowany dowód osobisty? Kary są surowe

Zgodnie z Ustawą z 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych każda dorosła osoba zobowiązana jest do posiadania dowodu osobistego i jego aktualizacji, a co za tym idzie, również wymiany. Uchylanie się od tego obowiązku skutkować może karą grzywny, a w określonych przypadkach nawet karą ograniczenia wolności.

Maksymalny mandat za posługiwanie się nieważnym dowodem tożsamości to 5 tys. złotych. W stosunku do tych osób, które nagminnie uchylają się od obowiązku wymiany dokumentu na nowy, ustawodawca zastrzegł zastosowanie kary ograniczenia wolności.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty?

Wniosek o wymianę dowodu osobistego złożyć można w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Podobnej możliwości nie ma jednak w konsulacie, podczas pobytu za granicą. Odpowiedni dokument znaleźć można na rządowej stronie gov.pl lub pobrać bezpośrednio w urzędzie gminy. Do wniosku dołączyć należy kolorowe zdjęcie, spełniające wszelkie wymogi zdjęcia do dowodu.

Wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne. Na nowy dokument czeka się do 30 dni od momentu złożenia wniosku.

"Zbliżenia". Wróżbita Maciej o bólu młodości, o tym jak został wróżbitą i co nas czeka?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas