Wdowa otrzyma podwójną emeryturę? Projekt ustawy trafił do Sejmu
Renta rodzinna, określana kolokwialnie emeryturą po małżonku, jest świadczeniem przyznawanym dla wdów i wdowców. Po śmierci współmałżonka nie otrzymamy emerytury męża lub żony, a wyłącznie jedno świadczenie. Wkrótce może się to jednak zmienić.
Emerytura po zmarłym mężu: warunki i zasady przyznania
Zasady wypłacania emerytury po mężu reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku. Wbrew powszechnej opinii, nie przysługuje ona wyłącznie współmałżonce, jednak jest to jeden z najczęstszych scenariuszy. Ubiegać mogą się o nią również inni przedstawiciele rodziny.
Decydując się na przyjęcie emerytury po zmarłym mężu, należy pamiętać, iż w tym wypadku trzeba będzie zrzec się swojej własnej. Prawo nie zezwala bowiem na pobieranie dwóch emerytur. Decyzję należy więc dobrze przemyśleć.
Wysokość świadczenia jest uzależniona od tego, ile osób będzie je pobierać. Emerytura po zmarłym mężu jest obliczana następująco:
- 85 proc. świadczenia zmarłej osoby, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
- 90 proc. świadczenia zmarłej osoby, jeżeli do renty rodzinnej uprawniane są dwie osoby;
- 95 proc. świadczenia zmarłej osoby, jeżeli do renty rodzinnej uprawniane są trzy osoby lub więcej.
Podwójna emerytura dla wdowy. Projekt ustawy trafił do sejmu
Wraz ze śmiercią współmałżonka sytuacja wdów-emerytek znacznie się pogarsza. Drastycznej zmianie ulega bowiem struktura budżetu domowego, a ze świadczenia emerytalnego kobieta musi pokryć wszelkie wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, które rosną obecnie w zastraszającym tempie. W przypadku wyboru świadczenia rodzinnego, wdowa traci jednak prawo do własnej, wypracowanej emerytury. Odpowiedzią na te problemy ma być złożony w sejmie przez Lewicę projekt ustawy pod nazwą "Bezpieczny Senior".
Zakłada on nie tylko wdowią emeryturę, ale również drugą waloryzację rent i emerytur, a także leki za 5 złotych. Wprowadzenie podobnej ustawy byłoby wsparciem dla wdowy, która od tego momentu mogłaby pobierać dwa świadczenia - własną emeryturę oraz emeryturę zmarłego męża. Jedno ze świadczeń byłoby wypłacane w pełnej wysokości, zaś kolejne w 25 proc. O tym, które miałoby być niższe decydować mogłaby sama wdowa.
- Postulat "wdowiej emerytury", tzn. możliwość łączenia dwóch świadczeń - emerytury własnej i zmarłego współmałżonka - jest zgłaszany przez środowisko senioralne od dawna. Projekt ustawy wychodzi naprzeciw tym postulatom. Jest to rozwiązanie, które w sposób systemowy poprawi sytuację tysięcy samotnych emerytek i emerytów, zapewniając im godną starość - tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Elżbieta Ostrowska z Zarządu Głównego PZERiI.
Ustawa czeka obecnie na rozpatrzenie w Sejmie.