Reklama

Zmiany w legitymacji emeryta od 2023 roku. To musi wiedzieć każdy senior

Legitymacja emeryta–rencisty to przydatny dokument, który pozwala korzystać z wielu dodatkowych uprawnień. Do tej pory był on dostępny jedynie w formie plastikowego prostokątnego dokumentu, przypominającym w formacie kartę kredytową. Już niedługo to się zmieni. Wszystko za sprawą aplikacji mobilnej mObywatel. Jak dostać legitymację emeryta i do czego uprawnia ten dokument? Czy przysługują zniżki i ulgi? Jakie zmiany w legitymacji czekają emerytów i rencistów w 2023 roku? Wyjaśniamy.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta 2022?

Emerytom lub rencistom, którzy posiadają ważną legitymację emeryta-rencisty, przysługuje szereg uprawnień i benefitów. Najbardziej użyteczne przywileje dla jej posiadaczy wiążą się z ochroną zdrowia. Seniorzy z legitymacją emeryta mają prawo odliczać koszt zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku (kwoty powyżej 100 zł można odliczyć od dochodu).

Ponadto posiadacze tego dokumentu są często zwalniani z części opłat ponoszonych przy rehabilitacji i wypoczynku, np. w ośrodkach uzdrowiskowych. Emeryci i renciści posiadający legitymację są traktowani preferencyjnie w teatrach i muzeach oraz kinach. W zależności od placówki kulturalnej mogą liczyć oni nawet na kilkadziesiąt procent zniżki, a na niektóre imprezy masowe są wpuszczani za symboliczną kwotę lub nawet za darmo.

Sprawdź także: Nowa ulga dla seniorów. Oszczędność do kilku tysięcy złotych

Reklama

Jak i kiedy można dostać legitymację emeryta?

Do posiadania legitymacji emeryta-rencisty uprawnia nadane prawo do otrzymywania świadczeń emerytalnych, emerytur pomostowych, rent oraz rent socjalnych, a także nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Instytucją odpowiedzialną za wydanie legitymacji emeryta-rencisty jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

W celu otrzymania legitymacji emeryta-rencisty należy złożyć wniosek do właściwej jednostki ZUS. Można to zrobić na dwa sposoby - osobiście lub za pośrednictwem poczty. Formularz, który jest wymagany, można otrzymać na miejscu lub pobrać wcześniej ze strony internetowej - TUTAJ.

O wydanie legitymacji emeryta-rencisty można ubiegać się również w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu, a także jeśli się go zgubi. Oprócz wniosku potrzebne będą wówczas oświadczenia dotyczące tego, co stało się z legitymacją. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na podjęcie decyzji związane z wydaniem duplikatu legitymacji emeryta-rencisty.

Czytaj także: Jak otrzymać dopłatę do ogrzewania gazem?

Czy legitymacja emeryta uprawnia do zniżek? Jakie są ulgi?

Emeryci i renciści należą do grupy społecznej, której w szczególności zależy na możliwie najniższych opłatach i ulgach finansowych. Legitymacja emeryta-rencisty zapewnia szereg przywilejów, dzięki którym w portfelu seniorów zostaje więcej pieniędzy

Do nich należą m.in. zniżki w komunikacjach miejskich. W autobusach obowiązują ulgi, zapisane w ustawach, a w niektórych gminach na terenie kraju obowiązują wyższe upusty lub wręcz darmowe przejazdy. O ulgowych przejazdach komunikacją miejską decydują władze miejskie lub regionalne. Dodatkowo emeryci dwa razy w roku mają prawo do przejazdów w drugiej klasie pociągami osobowymi, ekspresowymi i pośpiesznymi z ulgą 37 proc.

Dostęp do wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych jest bardzo pożądanym i atrakcyjnym uprawnieniem, które można nabyć wraz z wyrobieniem legitymacji emeryta-rencisty. W muzeach państwowych emeryt płaci połowę ceny normalnego biletu. Zniżek dla osób na emeryturze udziela większość galerii sztuki, skansenów czy ogrodów botanicznych lub zoologicznych. Zazwyczaj bilety dla seniorów są tańsze o 25 proc.

Atrakcyjnymi zniżkami emerytów kuszą również oferty spa, gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich, a także salonów masażu.

 Dorabiasz do emerytury? ZUS obciął limity. Lepiej uważaj, bo dużo stracisz

Zmiany w legitymacji emeryta od 2023 roku – to musi wiedzieć każdy senior

Emeryci i renciści korzystają na razie z klasycznych legitymacji - w formie plastikowych plakietek. Nowe przepisy będą umożliwiały osobom pobierającym świadczenia ZUS korzystanie z cyfrowej mLegitymacji emeryta-rencisty.

Dokument elektroniczny będzie można okazywać przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które chętnie sięgają po nowoczesne i technologiczne rozwiązania. Zgodnie z rozporządzeniem mLegitymacje dla emerytów i rencistów będą wydawane od 1 stycznia 2023 roku. Nie oznacza to jednak, że konieczna będzie wymiana dokumentów. Dotychczas wydawane dokumenty zachowają swoją ważność.

Zobacz też: Co ostatnia cyfra daty urodzenia mówi o twojej osobowości? Całkiem sporo!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: legitymacja emeryta | emeryci i renciści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy