Wiedza bez ograniczeń

„Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmieniać świat” — ten cytat Nelsona Mandeli to motto inicjatywy AsanteEDU. Dzięki projektowi crowdfundingowemu polscy studenci mają szansę stworzyć trzy interaktywne biblioteki w Ghanie. Chcą rozwiązać problem ograniczonego dostępu do wiedzy dzięki użyciu nowych technologii. Akcja trwa do 19. listopada.

#wiedzabezograniczen
#wiedzabezograniczenmateriały prasowe

Według danych UNICEF, Ghana jest lokalnym liderem, pod względem liczby dzieci, które regularnie uczęszczają do szkół podstawowych. Jednak jakość ich edukacji wciąż często pozostawia wiele do życzenia: klasy są przepełnione, a w bibliotekach brakuje materiałów do nauki. Tylko 16% dziesięciolatków radzi sobie z matematyką, 35% - z angielskim.

- Chcemy ułatwić dzieciom w Ghanie dostęp do materiałów naukowych wykorzystując do tego technologię. Dzięki projektowi crowdfundingowemu AsanteEDU uruchomionemu na portalu Polakpotrafi.pl, stworzymy trzy interaktywne centra wiedzy: w Yonso, Ashaiman i Mankessim. Wyposażymy istniejące lokalne biblioteki w specjalne edukacyjne tablety, by wyrównać szanse uczniów i inwestować w ich przyszłość - mówi Igor Pielas, pomysłodawca inicjatywy.

Cała biblioteka w rękach dziecka Asante.EDU współpracuje ze społecznym startupem Rumie z Kanady, producentem specjalnych tabletów edukacyjnych. Jeden tablet Rumie to cała cyfrowa biblioteka działająca offline z preinstalowanymi aplikacjami edukacyjnymi, książkami, lekcjami video i innymi źródłami wiedzy, np. Wikipedią. Wszystkie materiały na jednym tablecie warte są 20 tysięcy złotych.

- Aby wyposażyć trzy biblioteki, potrzebujemy 20 interaktywnych tabletów i trzech stacji ładowania zasilanych energią słoneczną. Cały koszt, który musimy pokryć wraz z transportem i nagrodami dla wspierających, to 11 800 zł. Jeśli zbierzemy więcej, doposażymy też inne biblioteki - mówi Mateusz Wanat, współtwórca projektu.

Łączymy siły, aby lepiej poznać lokalne potrzeby AsanteEDU nie działa w odosobnieniu. Współpracuje z lokalnymi organizacjami, które na co dzień działają w Ghanie, takimi jak Yonso Project, misja salezjanów w Ashaiman i fundacja Omeny Mensah Omenaa Foundation. Twórcy zaangażowani są także w rozwój Asante Bamboo Bikes - społecznie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa produkującego bambusowe rowery w Polsce i Afryce.

- Dzięki współpracy z ludźmi, którzy od wielu lat działają na miejscu w Ghanie, doskonale wiemy, jakie są najważniejsze potrzeby mieszkańców tamtego regionu. Edukacja jest dla nich kwestią priorytetową. Wierzymy, że inwestycja w przyszłość tych dzieci na pewno się opłaci - wyjaśnia Julia Saniewska, jedna z organizatorek.

Jak pomóc? Projekt AsanteEDU można wesprzeć na stronie internetowej www.polakpotrafi.pl do połowy listopada. Zgodnie z ideą crowdfundingu, każda osoba, która zdecyduje się przekazać pieniądze na stworzenie interaktywnych bibliotek, otrzyma drobny upominek z podziękowaniem za zaangażowanie w inicjatywę. Cenne będzie także udostępnianie informacji o akcji wraz z hashtagiem #wiedzabezograniczen.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas