Wielkanoc 2022: Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Wielki Piątek w br. wypada 15 kwietnia. W wielu krajach Unii Europejskiej drugi dzień Triduum Paschalnego jest wolny od pracy. Obywatele między innymi Niemiec, Portugalii czy Hiszpanii zostają wówczas w domach lub udają się do pobliskich kościołów. Czy w Polsce Wielki Piątek również jest dniem ustawowo wolnym? To pytanie co roku zadaje sobie wielu Polaków…

W Polsce zgodnie ustawą o dniach wolnych od pracy, obowiązuje łącznie 13 dni ustawowo wolnych w całym roku kalendarzowym
W Polsce zgodnie ustawą o dniach wolnych od pracy, obowiązuje łącznie 13 dni ustawowo wolnych w całym roku kalendarzowym123RF/PICSEL

Co działo się w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to po Wielkim Czwartku drugi dzień Triduum Paschalnego, kończącego okres Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc. To wyjątkowo ważny dzień dla wszystkich chrześcijan. Co nam przypomina Wielki Piątek?

Ten dzień upamiętnia męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To czas zadumy - jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Wierni gromadzą się w kościołach, odśpiewują nabożeństwo pasyjne (nazywane Gorzkimi Żalami) oraz rozważają wspólnie kolejne stacje drogi krzyżowej - uczestnicząc w Liturgii Męki Pańskiej. Chrześcijanie w Wielki Piątek adorują również krzyż.

Wielki Piątek - mimo że upamiętnia jedną z największych prawd wiary katolickiej - nie jest świętem obowiązkowym. Co za tym idzie, chrześcijanie w drugi dzień Triduum Paschalnego nie mają obowiązku odwiedzenia kościoła. Większość osób wierzących decyduje się jednak na ten gest.

W Wielki Piątek wierni masowo przybywają do kościołów
W Wielki Piątek wierni masowo przybywają do kościołów123RF/PICSEL

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

Wiele osób co roku zastanawia się, czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Pytanie to nie jest bezzasadne. Triduum Paschalne to dni wolne od nauki. Dzieci i młodzież zarówno w Wielki Czwartek, jak i Wielki Piątek nie uczestniczą więc w zajęciach edukacyjnych. A czy osoby pracujące mają wówczas wolne?

W ponad połowie państw należących do Unii Europejskiej Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym. Obywatele między innymi Austrii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii czy Szwecji w drugi dzień Triduum Paschalnego nie udają się do pracy.

W Polsce zgodnie ustawą o dniach wolnych od pracy, obowiązuje łącznie 13 dni ustawowo wolnych w całym roku kalendarzowym. Niestety, do dni tych nie zalicza się Wielki Piątek. Oznacza to, że Polacy - zarówno w Wielki Czwartek, jak i Wielki Piątek - pracują normalnie. 

***
Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas