Wielkanoc w Ziemi Świętej

Przeżycie tutaj Wielkiego Tygodnia nie może się równać z żadnym innym doświadczeniem! Warto też wyrwać się choć na chwilę z zatłoczonej Jerozolimy.

Jerozolima - Wielki Tydzień

Reklama

Tysiące pielgrzymów przybywają do Świętego Miasta, by razem z chrześcijańską mniejszością wyznaniową Jerozolimy celebrować uroczystości Wielkiego Tygodnia. Atmosferę zbliżających się świąt można poczuć już w Niedzielę Palmową. 

Wielojęzyczny tłum maszeruje w radosnej, rozśpiewanej procesji, podążając z Góry Oliwnej pod bazylikę św. Anny, by upamiętnić triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Czwartek w bazylice Grobu Pańskiego odprawiana jest msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. Drogę Krzyżową w Wielki Piątek prowadzi przez Via Dolorosa kustosz zakonu franciszkanów. 

Wieczorem, w bazylice Grobu Pańskiego, celebrowany jest pogrzeb Chrystusa, czyli symboliczne złożenie figury Jezusa do grobu. To teatralizowane wydarzenie obchodzone jest tylko w Kościele jerozolimskim. Sobotnia Wigilia Paschalna to punkt kulminacyjny Wielkiego Tygodnia, z niezwykłą Liturgią Światła i Liturgią Słowa w bazylice. Po trzykrotnym okrążeniu przez wiernych Grobu Pańskiego rozlega się donośne "Alleluja!".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje