Wielkanoc w Ziemi Świętej

Przeżycie tutaj Wielkiego Tygodnia nie może się równać z żadnym innym doświadczeniem! Warto też wyrwać się choć na chwilę z zatłoczonej Jerozolimy.

Bazylika Grabu Pańskiego w Jerozolimie. Tłumy w Wielki Piątek
Bazylika Grabu Pańskiego w Jerozolimie. Tłumy w Wielki Piątek123RF/PICSEL

Jerozolima - Wielki Tydzień

Tysiące pielgrzymów przybywają do Świętego Miasta, by razem z chrześcijańską mniejszością wyznaniową Jerozolimy celebrować uroczystości Wielkiego Tygodnia. Atmosferę zbliżających się świąt można poczuć już w Niedzielę Palmową.

Wielojęzyczny tłum maszeruje w radosnej, rozśpiewanej procesji, podążając z Góry Oliwnej pod bazylikę św. Anny, by upamiętnić triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Czwartek w bazylice Grobu Pańskiego odprawiana jest msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. Drogę Krzyżową w Wielki Piątek prowadzi przez Via Dolorosa kustosz zakonu franciszkanów.

Wielkanocna procesja mnichów w Bazylice Grobu Pańskiego
Wielkanocna procesja mnichów w Bazylice Grobu Pańskiego123RF/PICSEL

Wieczorem, w bazylice Grobu Pańskiego, celebrowany jest pogrzeb Chrystusa, czyli symboliczne złożenie figury Jezusa do grobu. To teatralizowane wydarzenie obchodzone jest tylko w Kościele jerozolimskim. Sobotnia Wigilia Paschalna to punkt kulminacyjny Wielkiego Tygodnia, z niezwykłą Liturgią Światła i Liturgią Słowa w bazylice. Po trzykrotnym okrążeniu przez wiernych Grobu Pańskiego rozlega się donośne "Alleluja!".

Zachód słońca nad Masadą
Zachód słońca nad Masadą123RF/PICSEL

Masada - skarb Unesco

Słynna twierdza leży w parku narodowym o tej samej nazwie. Monumentalne ruiny znajdują się na płaskowyżu 410 m nad poziomem Morza Martwego. Niezwykłe widoki gwarantowane! Można wejść pieszo lub wjechać kolejką.

Port króla Heroda w nadmorskiej Cezarei
Port króla Heroda w nadmorskiej Cezarei123RF/PICSEL

Cezarea - urok kurortu

Kameralne miasteczko nad Morzem Śródziemnym zapewni fantastyczny wypoczynek. Kryje wiele starożytnych zabytków, np. założonego przez Heroda Wielkiego miasta, Cezarei Nadmorskiej. Dobrze zachowały się świątynie rzymskie, część murów obronnych, akwedukt oraz amfiteatr, który nadal pełni funkcję letniej sceny widowiskowej! 

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas