Reklama

Reklama

Wielu kierowców tak jeździ, a grozi za to 1500 zł kary. Chodzi o tablice rejestracyjne

- Zastanów się dwa razy, zanim "wpadniesz" na pomysł zasłonięcia tablicy rejestracyjnej - ostrzegają policjanci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za zasłanianie/ozdabianie tablicy rejestracyjnej, kwota mandatu wzrosła aż pięciokrotnie. Taryfikator mandatowy określa także inne kary związane właśnie z tablicami rejestracyjnymi. Najwyższa to 1500 zł.

  • W taryfikatorze mandatów od lat znajdowały się pozycje dotyczące tablic rejestracyjnych
  • Do pewnego momentu za nieprawidłowości związane właśnie z tablicami mowa była o symbolicznych mandatach w wysokości 50-100 zł
  • W 2022 roku to się zmieniło. Teraz kierowcom grozi nawet kara do 1500 zł. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają
  • Kiedy i w jakim przypadku można dostać mandat za tablice? 

Mandat za brudne tablice rejestracyjne - 100 zł 

Jak informuje policja, jeżeli kierujący pojazdem nie dopełni obowiązku utrzymania tablic i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności, powinien liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł. 

Reklama

300 zł mandatu za tablice rejestracyjne złego rozmiaru 

Zgodnie z nowymi przepisami większa kara grozi także za wykorzystanie tablic rejestracyjnych, w innym niż powinny rozmiarze.  Jeżeli samochód nie ma miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego na jednorzędowe i małe tablice, musi liczyć się z karą w wysokości 300 złotych.  To kara za oszukanie urzędnika podczas rejestracji pojazdu.

Czytaj również: Chciał usunąć chwasty ze szczelin bruku. Straż miejska ukarała go mandatem

Mandat za zasłanianie czy ozdabianie tablic rejestracyjnych - 500 zł

Kierowcy często zasłaniają lub ozdabiają tablice rejestracyjne (znakami, napisami, itp.) uniemożliwiając przy tym odczytywanie numerów. Policja podkreśla, że zasłanianie tablic rejestracyjnych jest działaniem umyślnym i tu nie ma żadnych wątpliwości co do karania kierowców. Taryfikator mandatowy określa, że kara za to wynosi aż 500 zł. Przypomnijmy, wcześniej było to 50 zł.

Mandat za tablice rejestracyjne w niewłaściwym miejscu - 500 zł 

Na tablice rejestracyjne wyznaczone jest konkretne miejsce. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa, w sytuacji, kiedy pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną należy umieścić w środku szerokości pojazdu. Jeśli to utrudniałoby np. widoczność tablicy - to można to zrobić po lewej stronie pojazdu. Co ważne, wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią nie może być większa niż 1,20 m.

A co jeśli tablice zostaną umieszczone w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone np. za szybą albo na zderzaku. Grozi za to mandat 500 zł. 

Sprawdź także: Te cztery wymogi musi spełniać każdy rower. Za brak choćby jednego grozi mandat

Mandat za brak tablic rejestracyjnych  - 1500 ZŁ

To jest najwyższa kara, jaką może dostać kierwca jeśli chodzi o tablice rejestracyjne, a dokładniej ich brak. 1500 zł grzywny wynika z art. 94. § 2. za poruszaniem się pojazdem pomimo braku dopuszczenia do ruchu. Dodatkowo kierowca otrzyma 1 punkt karny. Policja zatrzyma także dowód rejestracyjny auta i zabroni dalszej podróży, a pojazd będzie musiał zostać usunięty z drogi publicznej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami - wynajęciem lawety.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy