Reklama

Reklama

Kierowcy powinni to wiedzieć. To ostatnie dni naklejek rejestracyjnych. Podajemy prosty, domowy sposób na pozbycie się ich

Już niedługo zacznie się w Polsce wielkie odklejanie nalepek rejestracyjnych z pojazdów. Jesienią będą one już bowiem nieobowiązkowe - to właśnie wtedy wejdą w życie zapisy pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Jak się do tego przygotować i bezpiecznie usunąć naklejkę z szyby? Są na to domowe sposoby.

  • W styczniu 2022 r. weszła w życie kolejna część pakietu deregulacyjnego, umożliwiająca odbiór wycofanych z użytku tablic rejestracyjnych przez ich producentów. 
  • Wcześniej zmienione zapisy dotyczące obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia zakupu polisy OC. Od dwóch lat kierowcy nie muszą także wymieniać dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu się miejsc na pieczątki z przeglądu oraz wozić z sobą prawa jazdy – wystarczy im dowód osobisty. 
  • To jednak nie wszystkie zmiany, które przygotowano dla kierowców - już za miesiąc zacznie się bowiem w Polsce wielkie odklejanie z szyb naklejek z numerem rejestracyjnym. 
  • Jak to zrobić szybko i bezpiecznie? 

Reklama

Naklejki z numerem rejestracyjnym: Po co są?

Obowiązek przyklejenia na szybę specjalnej naklejki wszedł w życie w roku 2002 i miał ułatwić identyfikację pojazdu. Naklejka wydawana jest w czasie rejestracji lub przerejestrowania pojazdu i kosztuje 18,5 zł plus 50 groszy opłaty ewidencyjnej.

Właściciel samochodu zobowiązany jest do umieszczenia jej na dole szyby, w prawym rogu, a jej brak może skończyć się nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego! 

Wszystkie te zasady obowiązują jednak tylko do września 2022 roku, bo wraz z nadejściem jesieni naklejki z numerem rejestracyjnym przejdą do historii. 

Jak usunąć nalepkę legalizacyjną z numerem rejestracyjnym z szyby?

Już niedługo kierowcy staną przed zadaniem usunięcia z szyby naklejki rejestracyjnej. Jak zrobić to szybko i bez szkody dla pojazdu? Najskuteczniejszym sposobem na jej usunięcie jest podgrzanie suszarką. Jak to zrobić?

  • skieruj strumień ciepła z suszarki na naklejkę, ale pamiętaj, by nie nagrzewać jej zbyt mocno, szczególnie zimą
  • rozgrzaną naklejkę spróbuj podważyć za pomocą żyletki
  • złap za podważone końce i szybko zerwij naklejkę
  • usuń pozostały na szybie klej np. zmywaczem do paznokci. 

Zobacz również: Zamroziła płyn do mycia naczyń. Efekt jest powalający! 

Jak usunąć naklejkę z szyby. Domowe sposoby

Istnieją także inne, domowe sposoby na usunięcie naklejki z szyby samochodowej. Rozgrzaną wcześniej naklejkę można zeskrobać np. scyzorykiem, skrobaczką do szyb, a nawet po prostu paznokciem - trzeba jednak bardzo uważać, by nie zarysować powierzchni szyby. 


Z naklejką świetnie poradzi sobie także sok z cytryny lub ocet. Wystarczy podgrzać sok z cytryny lub ocet w rondelku, tak by osiągnął letnią temperaturę. Następnie należy zamoczyć w powstałym roztworze gąbkę i zwilżyć naklejkę i szybę wokół niej. Po 10-15 minutach wystarczy już tylko delikatnie zdrapać lub odkleić naklejkę w całości, a resztki kleju usunąć np. z pomocą zmywacza do paznokci. 

Do usunięcia naklejki z szybki warto zastosować także roztwór z sody oczyszczonej i oleju spożywczego. Taką mieszankę wcieramy w naklejkę i pozostawiamy na 10-15 minut. Jeśli naklejka trzyma się wyjątkowo mocno, roztwór możemy zostawić nawet na całą noc. Następnie wystarczy już tylko usunąć naklejkę i pozbyć się resztek oleju. 

Kiedy znikną naklejki z numerem rejestracyjnym?

Naklejki z numerem rejestracyjnym znikną ostatecznie 4 września 2022 roku. Należy jednak pamiętać, że do tego czasu są one obowiązkowe! 

Zobacz również: Jak usunąć sierść z ubrań? Dodaj do prania jeden składnik! 

***
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naklejka rejestracyjna | przepisy drogowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy