Właściciele kotów dzielą się na pięć kategorii. Do której z nich należysz?

Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Exeter przeprowadzili ciekawe badanie, które pozwoliło im podzielić kociarzy na pięć kategorii. Jakim kluczem doboru się kierowali? Czym różnią się między sobą opiekunowie kotów danej kategorii?

Koci opiekunowie dzielą się na pięć typów
Koci opiekunowie dzielą się na pięć typów123RF/PICSEL

W jednym z czasopism naukowych pojawiły się niedawno wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii, którzy przeprowadzili ankietę wśród opiekunów kotów. Następnie z pomocą odpowiedniego klucza i zbioru odpowiedzi podzielili uczestników na pięć grup, biorąc pod uwagę ich stosunek do wędrowania i polowania ich podopiecznych. 

Pięć kategorii kociarzy

Właściciele kotów dzielą się na kilka kategorii
Właściciele kotów dzielą się na kilka kategorii123RF/PICSEL
  • Sumienni opiekunowie: to ludzie, których niepokoi wpływ kocich wędrówek i polowań na bioróżnorodność najbliższego sąsiedztwa, odczuwają odpowiedzialność za szkody i ofiary śmiertelne kocich łowów.  
Możesz sprawdzić, jakim typem kociego opiekuna jesteś
Możesz sprawdzić, jakim typem kociego opiekuna jesteś123RF/PICSEL
  • Zatroskani obrońcy: ta grupa mniej przejmuje się innymi zwierzętami żyjącymi (i w wyniku kocich działań czasem umierającymi) w okolicy. Zależy im natomiast najbardziej na bezpieczeństwie swoich kotów. 
Nie wszyscy akceptują łowieckie ekscesy swoich podopiecznych
Nie wszyscy akceptują łowieckie ekscesy swoich podopiecznych123RF/PICSEL
  • Opiekunowie tolerancyjni: to opiekunowie, którzy akceptują łowieckie ekscesy swoich podopiecznych, mimo że mają do nich jednak negatywny stosunek. 
Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkód, jakie może wyrządzić kot w czasie swoich eskapad
Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkód, jakie może wyrządzić kot w czasie swoich eskapad123RF/PICSEL
  • Opiekunowie leseferyczni: zaliczający się do tej grupy nie zdawali sobie w ogóle sprawy z tego, jakie szkody może wyrządzić kot w czasie swoich eskapad. 
Część opiekunów nie zgadza się na ograniczanie wolności swoich kotów
Część opiekunów nie zgadza się na ograniczanie wolności swoich kotów123RF/PICSEL
  • Obrońcy wolności: ta grupa zdecydowanie sprzeciwia się jakiemukolwiek ograniczaniu wolności swoich kotów i broni ich prawa do polowań. 

Kocie łowy na Wyspach Brytyjskich

Populacja domowych kotów, będących poddanymi królowej Elżbiety II, liczy sobie ponad 10 milionów. Choć nie każdy z nich regularnie poluje, to już sama ich liczba wpływa na wysoką śmiertelną statystykę wśród mniejszych ssaków, a także ptaków żyjących w miastach i na wsiach.

Celem badania naukowców z Exeter było zbudowanie podwalin pod kompromis pomiędzy opiekunami kotów a działaczami organizacji starających się chronić dziką przyrodę przed wpływem tych domowych zwierząt.

Pierwszym wnioskiem płynącym z badania jest konieczność prowadzenia różnorodnych sposobów komunikacji, tak by przekaz kierować do każdej z grup z osobna.

Czytaj także:

Domowa apteczka może uratować życie. Jak ją skompletować?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas