Reklama

Reklama

Wybierasz się do lasu? W ten sposób nigdy nie parkuj auta

Prawdopodobnie każdy z nas lubi wybrać się do lasu na relaksujący spacer lub na grzybobranie. Jeśli udajemy się tam samochodem, należy pamiętać, by nie parkować aut przed szlabanami leśnymi.

Uważaj, gdzie parkujesz

Wśród miłośników leśnych wędrówek, którzy do miejsca docelowego podjeżdżają autami, nie brakuje także nieodpowiedzialnych kierowców. Pozostawienie pojazdu pod szlabanem leśnym może wiązać się z poważnym niebezpieczeństwem.

Czytaj także:Jak leczy nas las?

Niestety coraz częściej zdarza się, że w przypadku pożaru lasu lub terenów do niego przyległych odpowiednie służby tracą cenny czas na szukanie alternatywnego wjazdu do miejsca akcji. Auto zaparkowane przed szlabanem uniemożliwia swobodny wjazd np. straży pożarnej, przez co znacząco może wydłużyć się czas dotarcia do miejsca pożaru.

Reklama

Leśnicy przestrzegają również przed takim zachowaniem, bowiem za zastawienie szlabanu leśnego kierowcom grozi mandat karny. Osoby, które złamią prawo, mogą spodziewać się kary w wysokości nawet 500 zł.

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych.

Warto wiedzieć: Dlaczego ciągnie człowieka do natury?

Ustawa prawo o ruchu drogowym dokładnie precyzuje, że na terenie lasu lub parku narodowego polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze może wydawać strażnik leśny lub funkcjonariusz straży parku.

Tego typu apele należy wziąć sobie do serca, gdyż już w najbliższym czasie Polskę może uderzyć największa od 50 lat susza. Strażacy ostrzegają przed wysokim stopniem zagrożenia pożarowego m.in. lasów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Las | szlaban leśny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama