Różowe chmury pod koniec dnia. To jeden z najlepiej sprawdzających się znaków

Zachód słońca jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych zjawisk, jakie oferuje nam natura. Wówczas na niebie możemy zaobserwować niezwykłe barwy - od pastelowego błękitu po soczystą pomarańcz. Jednakże szczególnie intrygujące są różowe chmury, które pojawiają się na horyzoncie podczas zachodu słońca. O czym świadczą i co nam mówią o pogodzie?

O czym świadczą różowe chmury na niebie?
O czym świadczą różowe chmury na niebie?123RF/PICSEL

Różowe chmury na niebie. Skąd się bierze ich niebywała barwa?

Jak czytamy na portalu twojapogoda.pl, różowe zabarwienie chmur wynika z rozpraszania światła w atmosferze. Kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, jego promienie muszą pokonać dłuższą drogę przez atmosferę niż w ciągu dnia. Krótsze fale światła, takie jak niebieskie i fioletowe, są rozpraszane, a dłuższe fale - czerwone i pomarańczowe - przechodzą przez atmosferę. To zjawisko znane jest pod nazwą rozpraszanie Rayleigha.

Intensywność różowego koloru chmur jest uzależniona od paru czynników. Są to m.in.: kąt padania promieni słonecznych, wilgotność powietrza, a także obecność aerozoli w atmosferze. Zasada jest dość prosta — im więcej cząsteczek wody lub pyłu się w niej znajduje, tym zabarwienie chmur staje się intensywniejsze.

Zjawisko to można najlepiej zaobserwować na chmurach wysokich, takich jak cirrusy czy altocumulusy, które dłużej pozostają oświetlone przez zachodzące słońce.

Co różowe chmury mówią nam o pogodzie?

Co ciekawe zabarwienie chmur może zwiastować, jakiej pogody możemy spodziewać się następnego dnia. W tradycji ludowej uważa się, że różowe chmury zwiastują dobrą pogodę. Z kolei na Górnym Śląsku istnieje powiedzenie, że różowe niebo oznacza nadchodzącą jesień.

Naukowo rzecz biorąc, różowe chmury wieczorem często wskazują na obecność stabilnej masy powietrza na zachodzie, a to właśnie stamtąd najczęściej nadchodzi pogoda w naszej strefie klimatycznej. Chmury o zabarwieniu jasnoróżowym mogą oznaczać napływ suchego powietrza, co z kolei zapowiada brak opadów w najbliższym czasie.

Z kolei intensywnie czerwone lub ciemnoróżowe chmury mogą wskazywać na wysoką wilgotność względną, która może prowadzić do opadów deszczu.

Intensywność koloru chmur może zwiastować nadchodzące opady deszczu
Intensywność koloru chmur może zwiastować nadchodzące opady deszczu123RF/PICSEL

Obserwacja chmur a pogoda. Czy to dobry sposób na prognozowanie pogody?

Choć kolor chmur może dostarczać nam cennych wskazówek dotyczących warunków atmosferycznych, to pamiętajmy, że obserwacja nieba gołym okiem nie jest niezawodnym sposobem na prognozowanie pogody. Meteorolodzy podkreślają, że kolor chmur jest tylko jednym z wielu wskaźników pogodowych.

Pamiętajmy, że oceniając pogodę na podstawie koloru chmur, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak kierunek wiatru czy ciśnienie atmosferyczne. Z tego powodu prognozowanie pogody lepiej zostawić specjalistom.

Wiktoria Gąsiewska: Kiedy mówię Interia, myślę Pogoda INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas