Wybierasz się na wybory? O tych terminach musisz pamiętać, a zwłaszcza jeśli masz 60 lat

Pamiętaj, głosowanie stacjonarne nie jest jedyną możliwością. Możesz tego dokonać na wiele sposobów, np. zza granicy, przy pomocy pełnomocnika lub korespondencyjnie. Decydując się na takie rozwiązania, należy spełniać jednak kilka warunków i pamiętać o konkretnych terminach. Nie przegap ich!

Przebywasz za granicą? Musisz znać tę jedną datę
Przebywasz za granicą? Musisz znać tę jedną datę@towfiquGetty Images

Głosowanie korespondencyjne? Nie pomiń tego terminu!

Głosowanie korespondencyjne umożliwia zagłosowanie w przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możemy stawić się w lokalu wyborczym. Może dotyczyć to osób chorych. Wniosek o takie głosowanie należy zgłosić do 2 października. Tego terminu powinni trzymać się również wyborcy, którzy chcą zagłosować za pomocą nakładek Braille'a. Dana data dotyczy także osób niepełnosprawnych i tych, którzy ukończyli 60 rok życia i chcą skorzystać z darmowego transportu na głosowanie. 

Głosowanie za pomocą pełnomocnika. Warto się pospieszyć

Jesteś osobą niepełnosprawną lub w dniu głosowanie będziesz mieć ukończone 60 lat? Jeśli tak, to możesz zagłosować przy pomocy pełnomocnika, czyli osoby, która zagłosuje za ciebie w lokalu wyborczym. Taki wniosek możesz złożyć do 6 października. 

Każdy głos się liczy, nie ważne, w jakiej formie
Każdy głos się liczy, nie ważne, w jakiej formieGetty Images

Głosowanie zza granicy, jak to zrobić?

Osoby przebywające za granicą również mogą wziąć udział w głosowaniu wyborczym. Muszą jednak przypilnować konkretnej daty, czyli 10 października. Do tego terminu są zobowiązane do złożenia wniosku o możliwość głosowania zza granicy. W innym razie nie zostaną dopuszczone do głosowania.

Do kiedy możesz złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?

Osoby, które nie będą przebywać w czasie wyborów w swoim miejscu zameldowania, mogą zmienić lokalizację głosowania. Do 12 października jest możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania lub wniosku zaświadczającym o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Wszystkie informacje dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie www.gov.pl.

Głosowanie jest obywatelskim obowiązkiem
Głosowanie jest obywatelskim obowiązkiem@mangostarstudiomateriał zewnętrzny
"Zbliżenia": Joanna Kołaczkowska o nowej książce dla dzieci, kabarecie i medytacji jako leku na depresjęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas