Wydzielina z oczu kota (śpioszki): Co oznacza?

Osobliwe oczy są wizytówką każdego kota. Przede wszystkim za ich przenikliwość, ale także źrenice, które - w zależności od zainteresowania - mogą się zwiększać lub zmniejszać. Narząd wzroku jest u kota kluczowy, ponieważ dzięki niemu z łatwością mogą dojrzeć przeciwnika i sprawdzić się jako czworonożny łowca. Dlatego także trzeba zwracać szczególną uwagę na oczy, zwłaszcza kiedy pojawia się ropna wydzielina. Lampka ostrzegawcza powinna się także zapalić wtedy, gdy w kącikach oczu zastyga i tworzą się tzw. śpiochy. Co wtedy powinniśmy zrobić? Jak dbać o kocie oczy? Co może oznaczać ropna wydzielina wypływająca z oczu kota? Przekonajmy się.

Kocie oczy są intrygujące. Ale z nich można wyczytać wiele groźnych chorób
Kocie oczy są intrygujące. Ale z nich można wyczytać wiele groźnych chorób123RF/PICSEL

Kocie oczy: Muszą być pełnią zdrowia

Trzeba przyznać, że kocie oczy są niezwykłe, szczególnie wtedy, gdy wpatrują się z miłością w swojego właściciela! Oczywiście, łatwo jest rozpoznać zdrowe oko naszego mruczka: powinno być lśniące i błyszczące. Jednak czasami w rogu pojawiają się tzw. śpioszki, które można także zauważyć w pobliżu ludzkich powiek. Czy ich obecność jest groźna? Oczywiście, że nie! Ale jeśli już się pojawiają, warto je monitorować, gdyż zmieniająca się konsystencja lub ich wygląd, może być sygnałem rozpoznawczym, że ze zdrowiem kota nie jest najlepiej.

Dlaczego przy oczach kota tworzą się tzw. śpioszki? Rozwiązanie jest banalne. Podobnie jak ludzie, koty wyposażone są w gruczoły łzowe, które mają za zadanie nawilżać oczy. Podczas kociej drzemki lub dłuższego wypoczynku narząd widzenia nie potrzebuje takiej ilości wilgoci, dlatego jej nadmiar wypływa spod powiek i zasycha. Oczywiście, nie zawsze zdarza się tak, że tzw. śpioszki pojawiają się codziennie. Jeśli zaś suchej wydzieliny nagromadzi się więcej niż zwykle, warto sprawdzić kondycję oczu kota.

Nie zawsze powinniśmy wpadać w popłoch, ponieważ wydzielina z gruczołów łzowych pomaga także oku się oczyścić, kiedy wpadnie do niego ciało obce. Jednak trzeba przyznać, że to zjawisko częściej można zaobserwować u tzw. kotów wychodzących, aniżeli u mruczków całymi dniami wylegujących się na kanapie. Na to, jak pracują gruczoły łzowe, wpływ ma także rasa kota, gdyż niektóre z nich wymagają częstszego czyszczenia narządu wzroku.

Zwróć uwagę na kocie oczy!

Jeśli wydzielina zasycha i kot sam radzi sobie z jej usunięciem, to nie powinniśmy mieć raczej powodów do obaw. Ale warto, od czasu do czasu, sprawdzać kondycję kocich oczu, zwłaszcza wtedy, gdy wydzielina jest ropna i zmienia swój kolor (staję się mętna, biała lub żółta). Czasami kot, który cierpi z powodu nadmiaru wydzieliny, próbuje sam oczyścić swój pyszczek. Wtedy nadmiernie się drapie i ociera się o przedmioty, co może także wzmagać stan zapalny. Sygnałem ostrzegawczym, który towarzyszy dolegliwościom chorobowym, są też przekrwione oczy i towarzysząca im opuchlizna.

Jeśli widzimy niepokojące zmiany, nie warto ich lekceważyć. Zbagatelizowanie problemu, nie tylko naraża na szwank wzrok kota, ale także może rzutować na całe zdrowie. Niekiedy, może dojść do sytuacji, że kocie oko musi być amputowane, a w ekstremalnych warunkach trzeba uśpić naszego pupila.

Tych chorób nie bagatelizuj!

Wydzielina z oczu może być pamiątką po drzemce, ale także świadczyć o groźnej chorobie
Wydzielina z oczu może być pamiątką po drzemce, ale także świadczyć o groźnej chorobie123RF/PICSEL

Choroby kociego oka są bardzo niebezpieczne, ponieważ narząd ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Jednym z najczęstszych schorzeń, które mogą dotknąć mruczka, jest zapalenie spojówek. To właśnie ono najczęściej objawia się ropną wydzieliną o podłożu bakteryjnym. W takim przypadku niezbędne jest wdrożenie leczenia, bo w przeciwnym przypadku konieczne jest usunięcie oka.

Oczywiście, to niejedyne schorzenie. Czasami wydzielina ropna z oka jest objawem obniżonej odporności mruczka. Wtedy zagrożeniem mogą być infekcje wirusowe lub bakteryjne, ale także pasożytnicze. Jeśli w porę kot nie trafi do weterynarza, może grozić mu śmierć!

Jak dbać o kocie oko?

Jeśli kot ma tzw. śpiochy wokół oczu, można pomóc zwierzęciu w codziennej higienie. Jeśli nie są one związane z czynnikiem chorobowym, a jedynie pozostałością po kociej drzemce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby delikatnie przetrzeć je za pomocą płatka kosmetycznego, który wcześniej został namoczony w ciepłej wodzie lub roztworze soli fizjologicznej. 

Jednak trzeba zaakcentować fakt, aby nie stosować ziołowych naparów w przypadku pielęgnacji kociego oka! Choć herbata z rumianku lub szałwii dla człowieka będzie przydatna, to zwierzęciu może zaszkodzić i wzmóc stan zapalny.

Każdą niepokojącą zmianę, która została zauważona, warto konsultować ze specjalistą: on wdroży odpowiednie leczenie.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas