Za fotografowanie tych obiektów grozi kara. To ważna wiadomość dla turystów
Oprac.: Agata Zaremba
Posłowie przyjęli nowelizację prawa, która przewiduje zaostrzenie kar za szpiegostwo i zakazuje fotografowania oznaczonych obiektów, ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Wśród nich znajdą się m.in. dworce kolejowe, porty i lotniska. Za robienie zdjęć w tych miejscach może grozić areszt lub kara grzywny.
7 lipca sejm przyjął nowelizację kodeksu karnego. Przewiduje ona m.in. zaostrzenie kar za szpiegostwo. Eksperci cytowani przez bankier.pl są jednak zdania, że nowelizacja ma charakter populistyczny i nie odstraszy zawodowych szpiegów.
Nowe przepisy zgłoszono w trybie projektu poselskiego. Oznacza to, że nie dotyczyły go żadne międzyresortowe lub społeczne konsultacje. Za nowelizacją głosowała koalicja rządowa, natomiast opozycja niemal w całości wstrzymała się od głosu.
Zobacz również: Czy możesz parkować pod posesją sąsiada? Sprawdź, zanim spotkają cię nieprzyjemności
Tabliczki "zakaz fotografowania". Trzeba na nie uważać
Istotną zmianę znajdziemy w art. 9 w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Wprowadza "zakaz fotografowania, filmowania lub utrwalania w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej (...) i obiektów infrastruktury krytycznej". Zakaz dotyczy również fotografowania osób znajdujących się w tych obiektach.
Nowelizacja dotyczy m.in. obiektów wojskowych, portów, lotnisk, elektrowni, a także rafinerii. Co jednak istotne, o tym, czy w danym miejscu obowiązuje zakaz fotografowania, będzie świadczyła tabliczka, której wzór określi Minister Obrony Narodowej. O jej wywieszeniu będzie jednak decydować organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo, czyli m.in. zarządca dworca, portu czy też lotniska.
Zobacz również: Tablice rejestracyjne do wymiany? Nowe przepisy uderzają w kierowców. Szykują kary w wysokości tysiąca złotych
Nowe reguły budzą obawy hobbystów, a także podróżujących
Nowelizacja budzi jednak pewne kontrowersje, a także obawy ze strony hobbystów - miłośników kolei, czy też awiacji, którzy chętnie przychodzą na dworce i lotniska z aparatem fotograficznym. Nowe przepisy mogą stać się problematyczne dla turystów, którzy często w takich miejscach wykonują zdjęcia z wakacji. Już niedługo taka pamiątka będzie ich słono kosztować. Przepisy mówią również o konfiskacie sprzętu. Specjaliści wskazują wiele innych problemów.
Przy uważnym stosowaniu tych przepisów, być może faktycznie zostanie poprawiona obronność infrastruktury krytycznej. Jednak jak zwykle, to od osób stosujących nowe rozwiązania prawne w praktyce zależeć będzie, czy nie będzie dochodzić do pewnego rodzaju niepotrzebnych nieporozumień, które osłabią powagę sytuacji