Reklama

Reklama

"Zaczęło się coroczne przedstawienie". Leśnicy pokazali nagranie

Nadleśnictwo Baligród za pośrednictwem facebookowego profilu udostępniło nagranie, na którym widać byka oraz łanię. "Zaczęło się coroczne przedstawienie" - napisano pod wideo. Mowa tu o rykowisku, które wypada każdego roku we wrześniu. Te niezwykłe widowisko to nic innego jak okres godowy jeleni.

Leśnicy pokazali nagranie z rykowiska

Na facebookowych profilach nadleśnictw nie brakuje zdjęć oraz nagrań leśnych zwierząt, roślin i grzybów. Publikowane posty zazwyczaj spotykają się z ogromnym zainteresowaniem internautów i są szeroko komentowane. 

Tym razem Nadleśnictwo Baligród opublikowało wideo, na którym widać byka i łanię. "Zaczęło się coroczne przedstawienie" - napisano pod postem. Słychać na nim, jak samiec w towarzystwie samicy wydobywa z siebie głośny odgłos. 

Internauci nie potrafili przejść obojętnie wobec nagrania. Pojawiło się pod nim mnóstwo słów zachwytu. "Świetne. I widoki takie cudne", "Niesamowite wrażenie robi rykowisko, a jakie okazy jeleni można pooglądać" - czytamy pod wideo.

Reklama

Czym jest rykowisko?

Rykowiskiem nazywa się okres godowy jeleni. Ma on miejsce jesienią, a jego nazwa pochodzi od odgłosów wydawanych w tym czasie przez byka. Zazwyczaj zaczyna się w połowie września, ale zdarza się również tak, że ryczące jelenie słychać znacznie wcześniej. Rykowisko trwa mniej więcej cztery tygodnie.

W tym czasie byki wydają głośne odgłosy. Wszystko po to, by w ten sposób zwabić samicę, odstraszyć konkurenta lub wyzwać go do walki. Dla samców okres godowy jest wyczerpującym czasem. Zazwyczaj znacznie tracą przez to na wadze.

***

Zobacz także:

Grzyb gigant. Rekordowy okaz znaleziony w ukraińskim lesie

Na to możesz natrafić w polskich lasach. Ten dziwny żółty twór potrafi się poruszać

Znaleźli gwoździe wbite w drzewa. Leśnicy ujawnili „śmiertelną pułapkę”


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy