Będą kontrole w polskich domach. Co będą sprawdzać? Czy trzeba wpuścić kontrolera?
W 2023 roku zaczną się kontrole. Zapowiedział to już Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Co będą sprawdzać kontrolerzy? Stosowane metody ogrzewania i to, czy składając deklarację do bazy CEEBA, napisaliśmy prawdę.
Spis treści:
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)- co to jest?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to baza danych, która uruchomiona została w 2021 roku jak jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstał w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Znajdują się w niej wszystkie informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".
CEEB zbiera informacje od właścicieli /zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Ci na złożenia obowiązkowej deklaracji mieli wstępnie czas od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku. Termin został jednak przedłużony i na spóźnialskich czekano także jeszcze we wrześniu.
Czytaj również: Deklaracje do CEEB. Tam złożono najmniej dokumentów
Wysokie kary za brak deklaracji CEEB
Jak zapowiadano, jeśli ktoś nie złożył deklaracji, może zostać ukarany grzywną do 500 zł.
Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji, zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu
Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może być jeszcze większa - nawet do 5 tys. zł. Warto też pamiętać o tym, że deklaracja jest wymagana w sytuacji, kiedy chcielibyśmy skorzystać z dotacji na wymianę pieca na gazowy, czy innych zielonych programów. Jej brak blokuje nam drogę do skorzystania z dotacji czy programów. Dodatkowo nie będziemy mogli wtedy także skorzystać z niższych cen węgla.
Kontrole GUNB- sprawdzą, czym ogrzewamy dom
Złożenie wspomnianej deklaracji to był pierwszy etap, następnym będą kontrole, które zaplanowane zostały na pierwszy kwartał 2023 r. Mają dotyczyć m.in. stanu technicznego kontrolowanych budynków mieszkalnych oraz sprawdzenia zgodności złożonej deklaracji CEEB z rzeczywistością. Prowadzić będą je uprawnione do tego osoby m.in. pracownicy gminy, kominiarze czy inspektorzy ochrony środowiska.
- W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne - poinformował media minister Waldemar Buda.
Kontrole mają zapewnić możliwość zbierania dodatkowych danych dotyczących budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw. - Dzięki temu obywatele zyskają możliwość zamówienia inwentaryzacji budynku online bez konieczności wizyty w urzędzie, wraz z pełną funkcjonalnością do zarządzania swoim zamówieniem - czytamy na stronie gunb.gov
Kontrole deklaracji CEEB mają zostać przeprowadzone na zasadach przyjętych przez samorząd. Co to oznacza? Mogą ruszyć w ramach uchwał antysmogowych albo w ramach planu wymiany kopciuchów w danych gminach. Planowane inspekcje to kolejny etap budowania Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).
Czytaj też: Kontrole abonamentu RTV. Komu grozi kara?
Na czym będzie polegała kontrola deklaracji CEEB?
- Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości - czytamy w komunikacie GUNB.
Jak sprawdzić, czy została złożona deklaracja CEEB?
Deklaracja, która została złożona, jest dostępna w bazie CEEB. Aby to sprawdzić, wystarczy zalogować się do systemu na stronie CEEB.gov.pl. Tam znajdziemy zakładkę - przycisk "Sprawdź swoją deklarację". Dzięki temu otrzymamy podstawowe informacje o tym, czy i kiedy nasza deklaracja została wprowadzona do systemu. Co ważne, jak tłumaczy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, urzędnik, który otrzymał deklarację w wersji papierowej wprowadza ją do systemu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia jej przez obywatela - w przypadku zgłoszenia źródeł ciepła i spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed 1 lipca. Natomiast deklaracje dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca br. wprowadzane są do rejestru w terminie 30 dni.
***