Żadnych wymagań w uprawie. Jest dekoracyjny i ma super zdrowe owoce

Już późnym latem gałązki obsypane kiściami drobnych złoto-pomarańczowych owoców budzą zachwyt. Będą zdobiły ogród długo, bo roślina nie zrzuci ich na zimę. Podczas mroźnych miesięcy złociste owoce będą stanowiły bogatą stołówkę dla ptaków zimujących. Z owoców, które należą do najzdrowszych na świecie, warto zresztą przygotować bogate w witaminę C przetwory. Kiedy sadzić krzewy rokitnika i jak je pielęgnować?

Oblepione kulistymi lub owalnymi owocami gałęzie rokitnika wyglądają spektakularnie
Oblepione kulistymi lub owalnymi owocami gałęzie rokitnika wyglądają spektakularnie123RF/PICSEL

Rokitnik zwyczajny to nieduży krzew liściasty z rodziny oliwkowatych. Dorasta do 4-5 metrów, ale rośnie bardzo powoli. Krzew jest rozłożysty, ma wąskie srebrzysto-zielone listki, które opadają na zimę, owoce są drobne, kuliste lub owalne, w odcieniach od żółtego po ciemnopomarańczowy. Gałązki są cierniste, ale dostępne są też odmiany bezcierniowe.

Naturalnie występuje w Europie i Azji, w Polsce można go spotkać przede wszystkim u wybrzeży Bałtyku. Jest pod częściową ochroną. Ze względu na swoje właściwości dekoracyjne, przede wszystkim w czasie owocowania, jest chętnie uprawiany w ogrodach. Świetnie nadaje się na luźne żywopłoty, do obsadzania skarp i nasypów oraz do nasadzeń jako pojedyncze okazy.

Rokitnik zwyczajny - wymagania i pielęgnacja

To wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która nie ma dużych wymagań. Rokitnik preferuje podłoże przepuszczalne i nasłonecznione stanowiska. Poradzi sobie na glebie piaszczystej i jałowej, jednak na terenach podmokłych jego korzenie mogą gnić. Jest odporny na mróz, szkodniki i zanieczyszczenie powietrza. To roślina dwupienna, więc aby zapewnić obfite owocowanie, najlepiej sadzić od razu przynajmniej dwie sadzonki: męską i żeńską. Przy większej ilości - na pięć krzewów żeńskich powinien przypadać jeden męski. Rokitnik źle znosi cięcie, dlatego nadaje się na luźne nieformowane żywopłoty. Właściwie nie wymaga nawożenia, dobrze znosi suszę. Jednym słowem: zasadź i pozwól rosnąć! Ten krzew nie wymaga żadnej pracy i świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach.

Zimą krzewy mogą stać się wspaniałą stołówką dla ptaków
Zimą krzewy mogą stać się wspaniałą stołówką dla ptakówGetty Images

Rokitnik zwyczajny - kiedy i jak sadzić?

Krzewy rokitnika najlepiej sadzić wczesną jesienią lub wczesną wiosną, zachowując 1-2 metrowe odstępy. Warto pamiętać, że jego system korzeniowy jest rozbudowany i należy zachować odstęp od innych roślin.

Sadzonki bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych, ale można też rozmnażać rokitnika samemu. Cierpliwi mogą postawić na wysiew nasion, nie ma tu jednak pewności, czy uzyskamy osobniki żeńskie czy męskie. Można także próbować ukorzenić sadzonki pędowe. Około 20 cm półzdrewniałe odcinki gałązek umieszczamy w ziemi lub naczyniu z wodą i trzymamy w chłodnym zacienionym miejscu, aż puszczą korzonki. Sadzonki można też pozyskać przez odkłady i odrosty korzeniowe. Rokitnik nie lubi przesadzania, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór miejsca, które przeznaczymy dla niego w ogrodzie.

Rokitnik zwyczajny - kwitnienie i owocowanie

Pierwsze owoce rokitnik wyda po około 3 latach. Krzewy rozpoczynają kwitnienie już w kwietniu, ale najbardziej widowiskowy spektakl zaczyna się pod koniec sierpnia, kiedy dojrzewają owoce. Jeśli ich nie zbierzemy i nie zjedzą ich ptaki - owoce pozostaną na gałęziach przez całą zimę, nawet gdy liście już opadną.

"Żony Warszawy. Historie Prawdziwsze": Magda Pyć-LeszczukINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas