Zadziwiająca scena w polskim parku. Wszystko uwieczniono na zdjęciach
Polskie Parki Narodowe w mediach społecznościowych opublikowały ostatnio zdjęcia niesamowitej natury, które zbudziły ogromne zainteresowanie internautów i zebrały mnóstwo komentarzy. Nie ma się co dziwić – niecodzienny jest bowiem widok starcia tych dwóch drapieżników
Jak żyją wilk z rysiem?
W sieci do pracowników Polskich Parków Narodowych internauci często kierowali pytanie "czy ryś z wilkiem żyją pokojowo, czy raczej są dla siebie zagrożeniem?"
Zobacz również:
- Który naszyjnik założysz? Twój wybór zdradzi, czym kierujesz się w życiu
- Nie stawiaj już na boba! Ta fryzura odmłodzi i doda blasku kobietom 50+
- Potężna śnieżyca zbliża się do Polski. IMGW alarmuje: zawieje i zamiecie śnieżne
- Pobyt w uzdrowiskach droższy od 2025 roku? Rząd zapowiada zmiany w opłatach
Eksperci postanowili rozwiać wątpliwości, zamieszczając obszerną odpowiedź. Jak twierdzą, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie - zazwyczaj drapieżniki te nie lubią wchodzić sobie w drogę, jednak zdarzają się sytuacje, gdy może dojść między nimi do walki.
Czytaj również: Przyrodnik spotkał w lesie dzikie rysie. Miał ogromne szczęście
Z reguły ta koegzystencja przebiega bezkonfliktowo. Na zjawisko pokojowego współwystępowania rysia i wilka (np. na terenie Puszczy Białowieskiej) naukowcy zwracali uwagę już w latach 90. Najnowsze, prowadzone w Polsce badania nad tymi ssakami wskazują, że dzielenie przez wilki i rysie tych samych areałów nie musi prowadzić do zachować antagonistycznych - okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.
Pojedynek rysia z wilkiem. Kto wygrał?
Na Facebooku zamieszczona także zdjęcia niecodziennego, rzadko spotykanego widoku, a których widzimy pojedynek dorosłego rysia z wilkiem.
Agresywne zachowanie podczas spotkania dorosłego samca rysia z dorosłym samcem wilka. Walka dwóch drapieżników. Rysiowi udaje się przewrócić wilka na grzbiet i zaatakować jego brzuch.
Przyrodnicy wyjaśnili, że do pojedynków między tymi drapieżnikami dochodzi bardzo rzadko, bo mają odmienne preferencje oraz strategie dotyczące polowań.
Wilk to drapieżnik długodystansowy - ściga zdobycz, dopóki braknie jej sił na ucieczkę. Często zagania w miejsce idealne do ataku, np. wąwóz bądź podnóże wzniesienia i zabija wycieńczone zwierzę poprzez przegryzienie pachwiny.
Ryś natomiast wypatruje ofiarę z daleka i powoli się do niej skrada. Stara się być przy tym niezauważony i zamaskować swoją obecność poprzez chowaniem się za krzewami, pniami czy skałkami. Zdobycz dopada w kilku skokach - wskakuje na grzbiet, a następnie chwyta mocno zębami za gardło.
Zobacz też: Wilki w Polsce. Jak reagować na spotkanie?
Pracownicy Polskich Parków Narodowych zdradzili też na jedną ciekawą rzecz odnośnie tych wyjątkowych kotów.
Ryś jest bardzo rzadko atakowany przez inne drapieżniki. Z naturalnych czynników wpływających na jego liczebność najistotniejszym jest brak pokarmu, choroby i pasożyty (wewnętrzne i zewnętrzne)
Widok pojedynku wilka z rysiem był więc naprawdę wyjątkowy i niesamowite jest to, że udało się tę zaciętą walkę uchwycić.