Zagrażają nam kolejne powodzie i huragany

Powodzie, huragany i gwałtowne burze jeszcze do niedawna były w naszym kraju rzadkością. Jednak meteorolodzy ostrzegają, że takich zjawisk będzie coraz więcej.

Szkody spowodowane w ostatnich tygodniach przez gwałtowne zjawiska pogodowe są ogromne. Setki osób straciło dobytek, a ich domy nie nadają się do zamieszkania. Tylko na południu Polski odnotowano ponad tysiąc powodzi!

Likwidacja szkód trwa m.in. na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce. Z kolei na Lubelszczyźnie kilka miejscowości zostało zdewastowanych przez trąbę powietrzną. Z ostrzeżeń klimatologów i meteorologów wynika, że to wcale nie koniec, i że takie zjawiska mogą nam zagrażać przez całe lato.

Nie da się przewidzieć, gdzie żywioł uderzy kolejnym razem, więc zagrożenie dotyczy nas wszystkich. Dzięki tzw. Alertowi RCB (czyli bezpłatnym SMS-om ostrzegawczym Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysyłanym do osób znajdujących się na zagrożonych terenach) o wielu zagrożeniach dowiemy się z wyprzedzeniem. Niestety nie wszystkie - zwłaszcza lokalne - zdarzenia da się odpowiednio wcześniej przewidzieć.

Dlatego warto, abyśmy byli przygotowani na sytuację, gdy kataklizm będzie zbliżać się do naszej miejscowości.

Co robić od ogłoszenia zagrożenia do czasu ewakuacji mieszkańców?

W razie ogłoszenia zagrożenia powodzią lub huraganem: zgromadź w jednym pomieszczeniu ważne dokumenty, wartościowe przedmioty, pieniądze oraz niezbędne leki, pilnuj, aby mieć naładowany telefon komórkowy, nastaw radio na stację  lokalną i słuchaj nadawanych komunikatów i poleceń, upewnij się, że wiesz, jak sprawnie odłączyć instalację gazową, elektryczną i zamknąć dopływ wody.

Gdy zbliża się zagrożenie najpierw zadbaj o schronienie dla ludzi i zwierząt: gdy na teren wdziera się  woda, bezpieczne są wyższe kondygnacje budynków, w przypadku silnych wiatrów bezpieczniejsze są pomieszczenia bez okien i nie położone tuż pod dachem.

W razie nadejścia powodzi lub huraganu jak najszybciej: odłącz instalację gazową i elektryczną i dopływ wody, zawiadom o zagrożeniu służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.

Nasza rada: Warto kupić do domu radio na baterie. Umożliwi słuchanie lokalnych komunikatów po odłączeniu prądu. W razie ewakuacji stosuj się do wszystkich poleceń służb.

Gdzie szukać pomocy po przejściu powodzi lub huraganu?

Pomoc w zabezpieczeniu budynku (np. po zerwaniu dachu, przy wypompowaniu wody) świadczy Straż Pożarna. To ważne! Jak najszybciej zgłoś na numer 112 zablokowanie drogi dojazdowej (np. przez powalone drzewo, zerwaną linię) - brak przejazdu opóźnia dotarcie pomocy. Pomoc finansowa z gminy wypłacana przez lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej: bezzwrotny zasiłek doraźny do kwoty 6 tys. zł, zasiłek na remont lub odbudowę budynku w kwocie do 20 tys. zł (w szczególnych sytuacjach do 100 tys. zł).

Uwaga! Zasiłek remontowy pomniejsza się o kwotę wypłaconego zasiłku doraźnego. Gmina w razie potrzeby ma także obowiązek zapewnienia schronienia, posiłków i ubrań. Pomoc organizacji Wiele fundacji i stowarzyszeń również udziela wsparcia poszkodowanym przez kataklizmy - przekazując im zebrane na ten cel datki i pomoc rzeczową, m.in. meble, pościel, ubrania, zabawki dla dzieci.

Dodatkowa pomoc dla osób niepełnosprawnych z PFRON

Pomoc finansowa z PFRON może być przeznaczona np. na zakup środków ortopedycznych czy sprzętu rehabilitacyjnego zniszczonego na skutek działania żywiołu. Informacje na stronie www.pfron.org.pl

To ważne! Jeśli masz problem z uzyskaniem pomocy, np. w gminie (odmowa przyjęcia wniosku, opóźnienie wypłaty), zawiadom Rzecznika Praw Obywatelskich, dzwoniąc na bezpłatny numer 800 676 676.

Jak możesz wspomóc zbiórki dla poszkodowanych?

Gdy chcesz wpłacić pieniądze lub przekazać rzeczy najważniejsze jest, by mieć pewność, że datki i dary (np. koce, pościel, ubrania, meble, sprzęt AGD) trafiła do potrzebujących, a nie do oszustów.

Dlatego nie działaj pod wpływem chwili: nie wpłacaj i nie przekazuj nic osobom, które proszą o wsparcie zbiórki dla poszkodowanych, np. odwiedzającym cię w domu lub zaczepiającym na ulicy. To mogą być uczciwe osoby, ale w taki sam sposób bardzo często działają także oszuści.

Informacje o uczciwych zbiórkach znajdziesz w lokalnej prasie lub np. w parafialnym oddziale Caritas. Na terenach, gdzie doszło do zniszczeń, informacji o zbiórkach często udzielają też pracownicy urzędu gminy.

Uwaga! Nie wpłacaj pieniędzy na zbiórki internetowe, jeśli nie wiesz, jak sprawdzić na stronie zbiórki, czy ma ona status zbiórki zweryfikowanej. Wiele osób zbiera pieniądze przez internet, podszywając się pod osoby poszkodowane. Przed wpłaceniem datku przez internet warto też napisać do osoby, która prowadzi zbiórkę. Jeśli nie odpowie lub odpowiedź będzie wymijająca, lepiej nic nie wpłacaj.

Poszkodowani mogą też sami zakładać zbiórki (np. dla zalanej szkoły, sąsiadów w trudnej sytuacji). Informacje, jak to zrobić, na: www.zbiórki.gov.pl

100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas