Zagrożenie pożarowe w Polsce. Nigdy nie zostawiaj tego w lesie!

Polskie lasy należą do najbardziej palnych w Europie Środkowej. Ogień niszczy wszystko na swojej drodze, szybko się rozprzestrzenia i bardzo łatwo może nas zaskoczyć. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jednogłośnie wskazują na zbyt niski poziom wilgotności gleb, traw oraz ściółki leśnej. Szczególnie niebezpieczne będą teraz wiosenne wypalania łąk – ogromnie popularne, choć zabronione przez polskie prawo. Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował ostatnio mapę zagrożenia pożarowego – wszystko wskazuje na to, że powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku.

Z każdym dniem wzrasta ryzyko pożarowe w polskich lasach
Z każdym dniem wzrasta ryzyko pożarowe w polskich lasachTwitter123RF/PICSEL

Pogoda ostatnio jest dosyć kapryśna, jednak zdecydowanie skąpi deszczu. W związku z typowo wiosennymi zmianami rośnie zagrożenie suszami oraz pożarami. Szczególnie narażone są łąki, lasy oraz ich mieszkańcy i odwiedzający. Czego wystrzegać się w lesie? Jak zareagować, napotykając na pożar?

Cała Polska zagrożona pożarami

Ogień w lesie bardzo łatwo wywołać, jednak znacznie trudniej zatrzymać. Pożary lasów niszczą ekosystemy, w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do klęski ekologicznej. W szalejącym ogniu giną nie tylko rośliny czy organizmy glebowe, ale także zwierzęta - również te rzadkie i chronione.

Sprawa nie może być bagatelizowana. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jednogłośnie wskazują na zbyt niski poziom wilgotności gleb, traw oraz ściółki leśnej.

W 2021 roku sytuacja stała się tragiczna

W ubiegłym roku globalne ocieplenie przyczyniło się do wybuchów rozległych i gwałtownych pożarów na całym świecie. Wiele ludzi straciło domy, musiało w pośpiechu opuszczać miejsca pracy oraz wypoczynku. W wyniku globalnej suszy ogień rozprzestrzeniał się z prędkością nawet 8 km/h. W 2021 roku najbardziej ucierpiały kraje na pograniczu Azji Zachodniej oraz Południowo-Wschodniej i południowo-środkowej części Europy, jak Turcja (182 tys. spalonych hektarów), Grecja (122 tys. ha) czy Włochy (142 tys. ha).

Pożar w lesie. Jakie są przyczyny?

Ogień lubi suszę, dlatego zagrożenie pożarowe jest najwyższe wiosną i latem. Zwłaszcza w tym roku, gdy zima była krótka, a śniegi dawno stopniały. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, od kilku tygodni ściółka leśna jest pozbawiona wilgoci, a zagrożenie pożarowe osiąga trzeci (czyli najwyższy) poziom każdego dnia w okolicach południa i popołudnia.

Jak zmniejszać zagrożenie pożarowe w lesie?

Czasem pożary wywołujemy zupełnie przypadkowo. Bierze się to z niewiedzy odwiedzających lasy. Najłatwiej wzniecić ogień przez skupienie promieni ostrego słońca na przesuszonej ściółce. Unikajmy zatem używania w lesie lup oraz nie zabierajmy na spacery szklanych pojemników czy butelek. Suche trawy i patyki z łatwością zajmą się również od iskry czy gorącego popiołu. Dlatego w lesie nie powinniśmy bawić się z ogniem - nawet tak małym jak żarzący się papieros. Niedopałki również stanowią ogromne zagrożenie - nigdy nie zostawiaj ich wśród suchych traw czy gałęzi.

Stop pożarom lasów i traw! Reagujmy na nietypowe zachowania ludzi w lasach i ich sąsiedztwie. Nie pozwólmy na niszczenie przyrody. Nie pogłębiajmy skutków suszy i zmian klimatu
apelują leśnicy

Pożar w lesie - co robić?

Polskie lasy i parki zamieniają się coraz częściej w wysypiska śmieci
Polskie lasy i parki zamieniają się coraz częściej w wysypiska śmieci123RF/PICSEL

Zachowań w sytuacjach skrajnych uczymy się już od najmłodszych lat. Kiedy jednak dochodzi do sytuacji granicznej, jaką jest wybuch pożaru, często tracimy głowę i zapominamy o wyuczonych postawach. Najważniejsze jednak jest, aby pamiętać o swoim bezpieczeństwie. W przypadku wszelkiego zagrożenia pamiętajmy o sobie oraz innych potencjalnych ofiarach. Jeśli znajdujesz się w lesie, w którym wybuchł pożar - krzycz. Niech inni również wiedzą, że najwyższa pora wziąć nogi za pas oraz zawiadomić odpowiednie służby. Ogień - jak każdy żywioł - jest nieprzewidywalny, dlatego oddal się najbardziej jak to możliwe od jego źródła i dopiero w bezpiecznym miejscu zadzwoń pod numer alarmowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas