"Zakrzówek pęka w szwach". Zachowanie odwiedzających kąpielisko pozostawia wiele do życzenia

Park Zakrzówek jest już dostępny dla mieszkańców Krakowa oraz turystów. Wielkimi krokami zbliża się również oficjalne otwarcie kąpieliska. Jednak wczasowicze nie zwlekają i już cieszą się atrakcjami tego miejsca. Można spotkać tam rodziny z dziećmi i miłośników natury. Według turystów zachowanie odwiedzających jest naganne, chodzą i parkują, gdzie chcą.

Mieszkańcy Krakowa cieszą się nowo otwartym miejscem do wypoczynku
Mieszkańcy Krakowa cieszą się nowo otwartym miejscem do wypoczynkuKarolina BurdaINTERIA.PL

"Zakrzówek pęka w szwach", "Znakomite miejsce turystyczne". Oto co mówią wczasowicze o Parku Zakrzówek

Już od początku czerwca urlopowicze mogą cieszyć się atrakcjami Parku Zakrzówek, ale na oficjalne otwarcie tamtejszego kąpieliska, muszą poczekać do 22 czerwca. Wiele osób jednak już korzysta z basenów, więc wybierając się tam, należy liczyć się ze sporymi grupami turystów. Chodząc ścieżkami, można zauważyć wiele rodzin z dziećmi, rowerzystów, właścicieli psów i młodzież cieszącą się kontaktem z naturą.

Turyści opalają się na Zakrzówku
Turyści opalają się na ZakrzówkuKarolina BurdaINTERIA.PL

Ciesząca się krajobrazem jedna z krakowskich rodzin powiedziała, że są tam pierwszy raz od czasu renowacji i że ogólnie im się tam podoba. Uważają, że to dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi, jednak brakuje im placu zabaw. Docenili również to, że park jest zrobiony dookoła zalewu.

W porównaniu do tego, co było kilka lat temu, to jest bardzo duża różnica.
dodała mieszkanka Krakowa

Część turystów zwraca uwagę na czystość wody. Warto jednak pamiętać, że do oficjalnego otwarcia kąpieliska zostało jeszcze trochę czasu, a co za tym idzie finalny wygląd basenów może się nieco różnic od tego z początku czerwca.

Woda w basenach jest bardzo czysta, ale w naturalnym zbiorniku trochę brudna. Zakrzówek pęka w szwach od mieszkańców i wielu turystów zagranicznych. Jest tam sporo punktów widokowych oraz ścieżek. Ludzie skakali nawet ze skał do wody. Uważam, że jest to znakomite miejsce turystyczne.
skomentował turysta z województwa świętokrzyskiego

Widoki są niesamowite, ale trasa jest dosyć wymagająca, więc lepiej zabrać ze sobą wodę i przekąski. Po drodze rozstawione są tam ławeczki, stoliki i leżaki, więc znajdą się miejsca do odpoczynku podczas wycieczki. W trakcie półtoragodzinnej drogi znalazłam jedną fontannę wody pitnej, w której znajdowały się pozostałości z drzew. W trakcie spaceru można dostrzec nawet oznaczniki trasy, jest to dużym udogodnieniem, gdyż GPS nie pokazuje dokładnej drogi.

Jest tam bardzo dobrze, jestem wręcz oczarowany, że mamy tutaj w Krakowie takie piękne miejsce. Nie mam się do czego przyczepić, niczego mi tu nie brakuje.
dodał 25-letni mieszkaniec Krakowa
Na trasie na Zakrzówku napotkasz poidło i oznaczniki trasy
Na trasie na Zakrzówku napotkasz poidło i oznaczniki trasyKarolina BurdaINTERIA.PL

Zniszczenia w Parku Zakrzówek i naganne zachowanie odwiedzających

W parku można dostrzec zdewastowane ławki, stoliki i znaki. Mimo że Park Zakrzówek został  udostępniony zaledwie kilka dni temu, to mieszkańcy zdążyli go już zaniedbać. Wzdłuż ścieżki znajdują się również liczne kosze, jednak nie powstrzymuje to odwiedzających od wyrzucania śmieci na ziemię.

Teren Zakrzówka jest bardzo rozległy, stąd jego całkowite ogrodzenie było praktycznie niemożliwe. Niestety akty wandalizmu zdarzały się nawet podczas trwania budowy. Park objęty jest bieżącym utrzymaniem, w ramach którego będą wykonywane wszelkie naprawy tak jak w ostatnim czasie, np. czyszczenie pomalowanych ławek czy koszy na śmieci.
komentuje ZZM
Zniszczenia w Parku Zakrzówek
Zniszczenia w Parku ZakrzówekKarolina BurdaINTERIA.PL
Park Zakrzówek jest też w znacznym stopniu monitorowany, tak aby czuwać nad bezpieczeństwem i odpowiednim korzystaniem z przestrzeni wspólnej, jaką jest park miejski. Jesteśmy również w stałym kontakcie ze służbami porządkowymi, które będą ten teren częściej kontrolować. Akty wandalizmu to niestety ten najgorszy przykład działań w tym terenie, ale również najtrudniejszy do eliminacji, ponieważ całkowite jego wykluczenie zależy od mentalności, odpowiedzialności i szacunku do dobra wspólnego, jakim jest ten cenny przyrodniczo teren, jak i infrastruktura, która powstała tam dla wszystkich użytkowników.
dodaje ZZM

Turysta, który odwiedzał kąpielisko, dodatkowo zdradził, że zachowanie wczasowiczów pozostawia wiele do życzenia.

Gorsze było trochę to, że wszyscy chodzą tam, gdzie chcą. Wiele osób parkowało, gdzie popadnie. Straż miejska miała tam co robić, zakładali nawet blokady na koła.
dodał turysta
Należy uważać, gdzie się parkuje
Należy uważać, gdzie się parkuje123RF/PICSEL

Krakowskie kąpielisko. Kiedy pojawią się ratownicy?

W strefie kąpieliskowej jest pięć basenów i łącznie mają pomieścić 600 osób. Najpłytszy zbiornik ma 40 cm, a najgłębszy 3,5 m, więc znajdą dla siebie miejsce osoby, które nie umieją pływać oraz te bardziej doświadczone. Baseny dostosowane są również dla najmłodszych. Kąpielisko dzieli się na pięć niecek basenowych:

 • niecka nr 1 o głębokości 350 cm - strefa dla umiejących pływać,
 • niecka nr 2 o głębokości 80 cm - strefa dla nieumiejących pływać,
 • niecka nr 3 o głębokości 40 cm - strefa dla nieumiejących pływać, z wyznaczonym przy pomocy białych boi brodzikiem dla dzieci,
 • niecka nr 4 o głębokości 120 cm - strefa dla nieumiejących pływać,
 • niecka nr 5 o głębokości 350 cm - strefa dla umiejących pływać.
Kąpielisko (od 22 czerwca do 3 września) będzie strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników i pod ich nadzorem (również podczas stosowania się do wszelkich zaleceń) można mówić o bezpiecznej kąpieli.
informuje ZZM

Przy wejściach do kąpielisk znajdują się bramki, które będą kontrolować limit odwiedzających. Wiele osób korzysta z atrakcji tego miejsca, ale ratownicy będą pracować dopiero od 22 czerwca, między godziną 10:00 a 18:00. Dodatkowo wejście na drewniane pomosty będzie otwarte dłużej, ponieważ pełnią one również rolę alejek spacerowych np. z jednej strony zbiornika na drugą. Urząd Miasta Krakowa dodaje, że ze względów bezpieczeństwa, wejście na pomosty będzie zamykane o godz. 22.00. Niektórym odwiedzającym użytkowanie basenu bez nadzoru wykwalifikowanych ratowników wydaje się niebezpieczne. 

Baseny obecnie nie są pilnowane przez ratowników, a bawią się w nich dzieci.
dodał młody turysta

Urząd Miasta Krakowa twierdzi, że nic nie może zastąpić zdrowego rozsądku i zaleca wczasowiczom dostosowanie się do zapisów regulaminu parku, jak i regulaminu kąpieliska (dostępne są na stronie www.zzm.krakow.pl). UMK dodaje również, że zamieszczone przy basenach tabliczki informują, że kąpiel obecnie odbywa się tam na własną odpowiedzialność. 

Apelujemy więc o ostrożność i taki sposób korzystania z terenu, który został mieszkańcom udostępniony, aby mieć na względzie bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników.
informuje ZZM
Bramki będą działać od otwarcia kąpieliska na Zakrzówku
Bramki będą działać od otwarcia kąpieliska na ZakrzówkuKarolina BurdaINTERIA.PL

Dodatkowe atrakcje na Zakrzówku. Będzie strefa do nurkowania

Oto infrastruktura całego parku:

 • kąpielisko z toaletami, przebieralnia i prysznicami,
 • ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe,
 • pitniki,
 • strefy workout,
 • stoły do ping-ponga,
 • ściany wspinaczkowe,
 • punkty obserwacyjne,
 • huśtawki,
 • strefa grillowa,
 • miejsce piknikowe,
 • strefa kąpieli dla psów (dostępna będzie po zakończeniu prac przy dużym zbiorniku).

Dodatkowo trwają obecnie prace nad bazą dla nurków oraz profesjonalistów. 

To pierwsze takie miejsce w Polsce, które oferuje tyle atrakcji
To pierwsze takie miejsce w Polsce, które oferuje tyle atrakcji123RF/PICSEL

To nie koniec rozbudowy Zakrzówka. Prace wciąż trwają

Chodząc po parku oraz wokół kąpieliska należy mieć na uwadze to, że prace przy dużym zbiorniku przy Centrum Sportów Wodnych wciąż trwają, więc trzeba zachować dużą ostrożność. Nie wszystkie drogi i ścieżki są wykończone, więc warto na taką podróż założyć wygodne obuwie. Na trasie znajdziecie także wiele znaków ostrzegawczych, do których należy się stosować, jak np. zakaz wychylania się za barierki.

Budowa na Zakrzówku
Budowa na Zakrzówku Karolina BurdaINTERIA.PL

Mimo że renowacja wciąż trwa, to mieszkańcy Krakowa wydają się być szczęśliwi z odnowionego miejsca. Park Zakrzówek będzie odpowiedni dla osób, które marzą o relaksie, aktywności sportowej, kontakcie z naturą i pięknych widokach. Na terenie nie ma zakazu wprowadzania psów, więc mogą się tam również wybrać właściciele zwierząt. Wszystkim czynnościom dodatkowo towarzyszy kojący śpiew ptaków.

Malownicze widoki na Zakrzówku
Malownicze widoki na ZakrzówkuKarolina BurdaINTERIA.PL
Mieszkańcy Krakowa cieszą się z nowego miejsc. Zakrzówek pęka w szwachKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas