Zamiast na Instagramie, powieś zdjęcia z wakacji w salonie. 3 pomysły na wykorzystanie zdjęć
Rodzinne zdjęcia to nie tylko miłe pamiątki, ale i pomysłowy element aranżacyjny. Dzięki odpowiednio dobranym fotografiom możemy nadać pożądany charakter niemal każdemu wnętrzu. Oto 3 ciekawe pomysły na to, jak wykorzystać zdjęcia w aranżacji salonu.
Wywołane fotografie znów stają się modne. Coraz więcej osób przedkłada tradycyjne zdjęcia nad wirtualne albumy w mediach społecznościowych czy dysku komputera. Wywołane klisze z wakacji czy rodzinnych wypadów to także ciekawy element dekoracyjny, dzięki któremu ocieplimy każde wnętrze. Wystarczy choćby kilka ozdobnych ramek do kompletu z ulubionymi zdjęciami, by mieszkanie stało się bardziej przytulne i swojskie. Jak dopasować zdjęcia do kolorów i aranżacji salonu, by tworzyły z nim spójną całość?
Zdjęcia w aranżacji salonu - dlaczego warto ich użyć?
Wystój salonu to coś, czemu poświęcamy sporo czasu. Jeśli decydujemy się na aranżację wnętrza w konkretnym stylu, z pewnością chcemy, by każdy drobiazg idealnie do siebie pasował. Jak w tym wszystkim znaleźć miejsce na rodzinne fotografie, zdjęcia z podróży czy innych, ważnych dla nas chwil? To może wydawać się trudne. W końcu kadry uchwycone na zdjęciach przedstawiają coś innego, mają inne kolory i detale. Pamiętajmy jednak, że salon to przede wszystkim miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu z najbliższymi. Powinno być to więc miejsce przytulne i sprzyjające rodzinnym spotkaniom.
Aby osiągnąć ten efekt, warto umieścić w salonie kilka fotografii, które nadadzą wnętrzu bardziej indywidualnego charakteru. Na szczęście jest też kilka sposobów na to, by idealnie wkomponować ulubione zdjęcia w przestrzeń naszego salonu.
Zdjęcia w ramkach - gdzie je umieścić?
Najprostszym sposobem na włączenie zdjęć do aranżacji salonu jest wykorzystanie ramek. To klasyczne rozwiązanie, które nigdy nie wyjdzie z mody. Zwłaszcza teraz, gdy do dyspozycji mamy najrozmaitsze akcesoria do przechowywania i eksponowania fotografii. Wiele sklepów (np. Black Red White, Home&You czy Duka) oferuje ramki we wszystkich barwach tęczy, wykonane z plastiku, szkła, drewna lub metalu. Wybierając je, warto jednak pamiętać o całości wnętrza, jego kolorystyce oraz stylu, w jakim je urządziliśmy.
By zachować harmonię, nie zaszkodzi też kierować się pewnymi zasadami. Pamiętajmy na przykład, że zdjęcia czarno-białe oraz te, na których przeważają chłodne kolory najlepiej pasują do ramek czarnych, białych, szarych oraz metalowych. Z kolei kolorowe fotografie możemy umieszczać w ramkach plastikowych lub drewnianych. Nie zapominajmy też, że to ramka ma być dodatkiem do zdjęcia, a nie odwrotnie. Do zdobnych, dekoracyjnych ramek pasują portrety, a zdjęcia kolorowe, na których dużo się dzieje, wyglądają najlepiej w prostych, niewyszukanych ramach.
Zdjęcia w dużym formacie w nowoczesnym wnętrzu
Jeśli ramki nie do końca pasują do naszego wnętrza, możemy wykorzystać inne, bardziej nowoczesne rozwiązanie. Z pomocą przychodzą nam tutaj zdjęcia wielkoformatowe, które przy odpowiedniej aranżacji mogą stać się centralnym elementem ściany i jej główną ozdobą. Może to być zdjęcie rodzinne, portret któregoś z domowników lub uchwycony przez nas pejzaż. Wykorzystując takie wielkoformatowe zdjęcia, rozwiążemy dylemat dotyczący zagospodarowania ścian, a przy okazji kreatywnie wykorzystamy ulubione fotografie.
Aranżacja salonu ze starymi fotografiami
Ciekawą ozdobą salonu mogą być także stare fotografie w kolorze sepii lub czarno-białe. Kolekcja takich rodzinnych pamiątek sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie będą mogły wystąpić jako główna dekoracja. Zdjęcia czarno-białe świetnie odnajdą się w chłodnych wnętrzach, utrzymanych w odcieniach bieli i szarości. Ciekawym rozwiązaniem będzie też umieszczenie takich zdjęć w ramkach w stylu vintage, w kolorze postarzanego złota lub srebra.
Tradycyjne ramki możemy też kreatywnie zastąpić innymi akcesoriami. Stare zdjęcia będą wyglądały równie dobrze, gdy umieścimy je w szklanych butelkach lub słojach. Warto ustawiać je w pobliżu przedmiotów użytkowych, na przykład książek, pośród których nabiorą bardziej wyrazistego charakteru.