Zazdrosna Miłość w Starym Teatrze
9 czerwca w Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera musicalu "Zazdrosna miłość, czyli historia niewierności". Jest to w pełni oryginalny spektakl, oparty na biblijnej Księdze Ozeasza. Organizatorem przedsięwzięcia jest klasztor OO. Dominikanów w Krakowie.
Cały dochód przeznaczony zostanie na stypendium św. Jacka utworzone w celu wspierania edukacji ubogich studentów oraz młodzieży szkolnej, szczególnie z terenów wiejskich.
Klasztor Dominikanów od wielu lat pełni ważną rolę duszpasterską i liturgiczną w Krakowie. Jest miejscem formacji akademickiej oraz wymiany myśli i poglądów. Można powiedzieć o uformowaniu się środowiska działającego przy klasztorze, które swoją działalnością wpisuje się w tworzenie kultury opartej na wartościach chrześcijańskich. Bogactwo twórczości i talentów tego środowiska zainspirowało dominikanów do podjęcia dzieła, które umożliwiłoby większej liczbie osób, także o odmiennym światopoglądzie, poznanie prawdy o miłości Boga do człowieka.
Kiedy więc pojawiła się myśl o zrobieniu musicalu, oczywistym wydało się, że trzeba opowiedzieć historię właśnie o niezwyciężonej miłości Boga do człowieka. Sprawa była o tyle prosta, że taka historia już została napisana: dzieje fascynującej miłości proroka Ozeasza i nierządnicy Gomer, nieznacznie przerobione stały się treścią musicalu "Zazdrosna miłość".
Do współpracy zaproszono Jerzego Stuhra, który podjął się opieki artystycznej nad musicalem. Dyrektorem musicalu jest dominikanin o. Tomasz Nowak, duszpasterz młodzieży przy klasztorze dominikanów. W dzieło zaangażowanych jest wielu artystów i wykonawców. Libretto na podstawie Księgi Ozeasza napisał Adam Szustak, dominikanin. Spektakl reżyseruje Piotr Jędrzejas, dobrze zapowiadający się reżyser krakowski, uczeń i były asystent Jerzego Stuhra. Choreografię przygotowuje Monika Myśliwiec, kierownik artystyczny Krakowskiej Akademii Tańca.
Muzykę skomponowali młodzi krakowscy kompozytorzy, twórcy współczesnej muzyki liturgicznej: Piotr Pałka, Paweł Bębenek, Hubert Kowalski oraz dominikanin Dawid Kusz. Scenografię projektują Katarzyna Brodowska oraz Thomas Harzem, uznany twórca i projektant projekcji video. W scenografii zostaną użyte nowoczesne techniki komputerowe.
Planowane są dwa spektakle w Krakowie: premiera 9 czerwca o godzinie 19. w Teatrze Starym oraz przedstawienie w Teatrze im. J. Słowackiego dnia 15 czerwca o godz. 19.