Reklama

Reklama

Podwójna emerytura co miesiąc nie dla każdego. Chodzi o dwa wnioski

Podwójna emerytura co miesiąc? To zaskakująca informacja, ale jak najbardziej prawdziwa. Dodatkowe świadczenie przysługuje jednak nie każdemu seniorowi. Co ważne, to nie ZUS wypłaca te dodatkowe pieniądze. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby co miesiąc na konto wpływała podwójna emerytura? Jak się o nią ubiegać? Sprawdzamy.

W Polsce o możliwości przejścia na emeryturę decyduje wiek. Dla kobiet wiek emerytalny to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Warto obliczyć dobrze moment, w którym podejmujemy decyzję o przejściu na emeryturę. Okazuje się, że nawet miesiąc ma tutaj znaczenie i może wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego.

Podwójna emerytura co miesiąc - dla kogo i na jakich zasadach?

Druga emerytura dla rolników

Pierwszą grupą, która może liczyć na podwójną emeryturę, są rolnicy. Koniecznym warunkiem jest odprowadzanie składek jednocześnie do ZUS i KRUS oraz... data urodzenia - tyczy się tylko osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Należy też mieć za sobą 25 lat korzystanie z ubezpieczenia dla rolników przez co najmniej 25 lat oraz podlegać powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Druga emerytura przysługuje osobom, które pracowały za granicą

Możesz liczyć na drugą emeryturę, jeśli jesteś w grupie Polaków, którzy mają za sobą pracę poza granicami Polski i jesteś w stanie to dokładnie udokumentować. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w każdy kraj ma swoje zasady, również te, dotyczące wieku emerytalnego. Co ważne, prawo do emerytury, wypłacanej przez państwo, w którym pracowałeś/-aś nabywasz, jeśli przez okres 60 miesięcy opłacałeś/-aś tam wymagane składki. Jeśli chcesz ubiegać się o taką podwójną emeryturę, musisz złożyć wnioski i w Polsce w ZUS, i w odpowiednim urzędzie w kraju, w którym pracowałeś/-aś.

Reklama

Ważne! Jeśli nadal mieszkać poza granicami Polski, nadal przysługuje ci emerytura z ZUS.

Sprawdź: 14. emerytura 2022: Ile wyniesie? Kto dostanie dodatek? Kiedy wypłaty?

Druga emerytura dla służb mundurowych

Ostatnią grupą, której przysługuje podwójne świadczenie emerytalne, są pracownicy służb mundurowych. Mamy w tym przypadku do czynienia z emeryturami cywilną i mundurową. Świadczenia wypłacają odpowiednio ZUS i ZER MSWiA. Niestety nie dotyczy to każdej osoby, która pracowała w służbach mundurowych. Podwójna emerytura obejmuje osoby, które pracę zaczęły po 1999 r. Wnioski składa się w obu wyżej wymienionych urzędach. 

Sprawdź: Wszystkie zniżki dla emerytów

***

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy